Zdolność kredytowa a wiek kredytobiorcy – to częsty temat pytań. Czy w każdym wieku można zaciągnąć kredyt hipoteczny? Z tego tekstu dowiesz się, jakie są wytyczne banków, dotyczące maksymalnego wieku kredytobiorców i jak zwiększyć szanse na pozytywną decyzję kredytową.
Tematy poruszone w artykule
Wiek a zdolność kredytowa
Warto wiedzieć, że maksymalny wiek kredytobiorcy obliczany jest nie w odniesieniu do naszego obecnego wieku, ale to tego, ile będziemy mieć lat w momencie zapłaty ostatniej raty z harmonogramu spłaty. Jeśli jest kilkoro kredytobiorców, to banki biorą pod uwagę wiek najstarszego z nich.
Czy wiesz, że?
KNF rekomenduje zawieranie umów kredytowych na okres 25 lat. Możliwe jest jednak zaciąganie kredytów na czas krótszy lub dłuższy od rekomendowanego – jednak nie może on przekraczać 35 lat.
Maksymalny wiek kredytobiorców
Zazwyczaj maksymalny wiek w momencie spłaty kredytu wynosi około 70 lat (np. w Pekao, Santander, Credit Agricole, ING), choć każdy bank może mieć nieco inne wymagania (np. 67 lat w przypadku mBanku). Zdarzają się też banki dopuszczające możliwość spłaty kredytu do 75 (Millennium, BNP) lub nawet 80 roku życia (np. Alior Bank, PKO BP). Aktualne wytyczne otrzymamy kontaktując się z wybranym bankiem lub doradcą kredytowym.
Jak wiek wpływa na zdolność kredytową?
Zgodnie z obowiązującym prawem, minimalny wiek, pozwalający na zaciągnięcie kredytu to 18 lat (choć oczywiście mało kto ma wtedy wystarczającą zdolność kredytową). Największą szansę na otrzymanie kredytu mamy po 25 roku życia, po kilku latach stabilnego zatrudnienia i zbudowaniu pozytywnej historii kredytowej.
Czy można dostać kredyt hipoteczny po 40 roku życia?
Tak, ale licz się z tym, że bank będzie bardzo skrupulatnie badał Twój wniosek. Kredyt w dojrzałym wieku wiąże się z większym ryzykiem dla banku. Dotyczy to chociażby tego, że część zobowiązania będzie spłacana na emeryturze, która będzie niższa niż zarobki, przypadające na czas wyliczania zdolności kredytowej. Nie wiadomo też, czy stan zdrowia umożliwi uzyskanie dodatkowego źródła dochodu, a tym samym utrzymanie dotychczasowej stopy życia.
Sposoby na zwiększenie szansy na kredyt po 40 roku życia
Istnieje kilka sposobów by zwiększyć szansę na pozytywną decyzję kredytową po czterdziestce. Jednym z nich jest wykupienie dodatkowego ubezpieczenia/polisy na życie i uwzględnienie cesji na bank. Będzie to dodatkowym zabezpieczeniem zarówno dla banku, jak i dla ciebie, zabezpieczając Twoje zobowiązania przed nieprzewidzianymi zdarzeniami.
Krótszy okres kredytowania
Najlepszym sposobem, aby zwiększyć szansę na kredyt w dojrzałym wieku jest wnioskowanie o krótszy czas kredytowania. Jeśli Twoja sytuacja finansowa na to pozwala, rozważ wnioskowanie o kredyt hipoteczny z okresem spłaty 10, 15 lub 25 lat. Często sam bank wychodzi z taką propozycją, jednak warto pomyśleć o niej już na etapie wnioskowania.
Kredyt z młodszym kredytobiorcą
Możesz rozważyć także wnioskowanie o kredyt z inną, młodszą osobą. Ważne jednak, by współkredytobiorca miał pozytywną historię i zdolność kredytową (w przeciwnym razie może on tylko zmniejszyć twoje szanse). Co prawda bank będzie wyliczał maksymalny wiek w oparciu o metrykę najstarszego kredytobiorcy, jednak drugi kredytobiorca zwiększy szansę na spłatę zobowiązania (a tym samym Twoją szansę na kredyt).