Leasing to forma finansowania samochodu, na którą decyduje się coraz więcej osób w Polsce – nie bez przyczyny. Rozwiązanie to niesie za sobą wiele korzyści dla leasingobiorcy, a przy tym cechuje się bardzo przejrzystymi kwestiami formalnymi, znacznie prostszymi do zrealizowania niż w przypadku kredytu gotówkowego na zakup samochodu. Zobacz, jak wygląda procedura wzięcia auta w leasing krok po kroku.
- Jeśli rozważasz leasing na zakup samochodu osobowego, obowiązuje Cię uproszczona procedura leasingowa, w której liczbę formalności zmniejszono do minimum.
- Czas oczekiwania na rozpatrzenie wniosku leasingowego wynosi zazwyczaj kilka dni.
- W ramach weryfikowania wniosku kredytowego firma leasingowa sprawdzi Twoją historię kredytową w BIK-u. Jeśli znajdują się w niej negatywne wpisy, możesz spotkać się z odmowną decyzją.
- Po podpisaniu umowy leasingowej konieczne jest uiszczenie pierwszej opłaty, a następnie można odebrać auto.
Tematy poruszone w artykule
Wybór firmy leasingowej i konkretnego pojazdu
Najkorzystniejszą opcją z punktu widzenia leasingobiorcy jest rozpoczęcie poszukiwań od firmy leasingowej, której oferty są najbardziej konkurencyjne. A gdy firma jest wybrana, można przyjrzeć się temu, jakimi autami dysponuje.
Jeśli jednak zależy Ci na konkretnym modelu samochodu, najpierw upewnij się, który leasingodawca ma go aktualnie w swojej ofercie i oferuje korzystne ceny. Pamiętaj o tym, że leasing cieszy się obecnie ogromną popularnością a pojazdy rozchodzą się w mgnieniu oka. Musisz więc działać szybko, żeby ktoś nie sprzątnął Ci sprzed nosa wymarzonego samochodu.
Zebranie wszystkich wymaganych dokumentów
Jeśli spełniasz założenia dla uproszczonej procedury leasingu, ten krok nie będzie Cię obowiązywać. Wystarczy Ci tylko wypełniony wniosek leasingowy i dowód osobisty, a przy leasingu na firmę dodatkowo dane rejestrowe przedsiębiorstwa.
Ale jeśli starasz się o leasing standardową ścieżką, musisz zebrać wszystkie dokumenty wymagane przy składaniu wniosku w firmie leasingowej. Ich dokładny zakres zależy od wybranego leasingodawcy, ale zazwyczaj obejmuje:
- dokumenty potwierdzające dochód firmy (np. księga przychodów i rozchodów, PIT-36 czy CIT-8),
- oświadczenie o przychodzie i dochodzie za ostatni miesiąc obrachunkowy,
- zaświadczenie o niezaleganiu z opłatami w Urzędzie Skarbowym,
- zaświadczenie o niezaleganiu z opłatami w ZUS-ie,
- inne dokumenty, które dają pogląd na sytuację finansową leasingobiorcy (np. oświadczenia majątkowe, umowy współpracy, czy nawet badanie biegłego, jeśli dana firma jest zobowiązana do wykonywania audytu).
Złożenie wniosku leasingowego
Gdy już zbierzesz wszystkie wymagane dokumenty i złożysz wniosek leasingowy, nie pozostaje Ci nic innego, jak zaczekać na decyzję leasingodawcy. W przypadku nowych samochodów osobowych najpewniej będzie to trwać od 2 do ok. 4 dni. Jeśli zdecydujesz się na używane auto, proces może się wydłużyć do ok. 7 dni.
Każda firma ma własną politykę dotyczącą wysłania wniosku kredytowego. Najczęściej można to jednak zrobić w dowolnej formie – osobiście w siedzibie firmy, mailowo lub za pośrednictwem poczty.
Rozpatrywanie wniosku leasingowego
Weryfikacja Twojego wniosku leasingowego będzie się odbywać na dwóch poziomach. Najpierw leasingodawca prześwietli Twoją historię kredytową, aby sprawdzić, czy jesteś w stanie podołać takiemu zobowiązaniu.W tym celu sprawdzi Twój raport w BIK-u lub innej bazie danych. Negatywne wpisy na Twój temat mogą utrudnić proces leasingowy, ale na rynku istnieją firmy, które nie wymagają pozytywnej historii kredytowej.
Drugim krokiem będzie sprawdzenie przedmiotu leasingu, czyli wybranego przez Ciebie samochodu. Chodzi tu o potwierdzenie ceny oraz jej adekwatności względem ceny rynkowej i dotyczy przede wszystkim sytuacji, gdy auto pochodzi od dostawcy, z którym leasingodawca nie współpracuje na stałe.
Podpisanie umowy leasingowej
Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, Twój wniosek zostanie pozytywnie rozpatrzony. Wtedy należy tylko podpisać umowę kredytową. Z czym to się wiąże? Nie pozostaje już zbyt wiele formalności do dopełnienia. Czasem nie musisz nawet spotykać się osobiście z przedstawicielem firmy leasingowej, bo wszystko może zostać załatwione za pośrednictwem kuriera.
Podpisanie umowy leasingowej oznacza, że ta wchodzi w życie. To oznacza konieczność uiszczenia opłaty wstępnej we wcześniej ustalonej wysokości – o ile umowa w ogóle zakłada opłatę wstępną, bo nie jest to obowiązkowym punktem.
Odbiór przedmiotu leasingu
Po podpisaniu umowy leasingowej i uregulowaniu pierwszej raty możesz już tylko czekać na odbiór swojego samochodu. Być może będzie to możliwe od razu, ale zazwyczaj wymaga odczekania kilku dni. Okres oczekiwania może się wydłużyć, jeśli dostawca nie jest autoryzowanym dealerem danego pojazdu.
Gdy auto będzie gotowe do odbioru, zostaniesz o tym poinformowany. Zwykle nie odbiera się aut z siedziby firmy leasingowej, lecz bezpośrednio od dostawcy. Zostanie Ci przekazane po okazaniu upoważnienia wystawionego przez firmę leasingową.