Brak zdolności kredytowej to problem, z którym zmaga się wiele osób w Polsce. Wbrew pozorom, wcale nie musi to oznaczać, że nie uda Ci się już pożyczyć pieniędzy. Zobacz, kiedy warto zdecydować się na pożyczkę dla zadłużonych bez zdolności kredytowej.
Brak zdolności kredytowej – pożyczki dla zadłużonych bez zdolności kredytowej:
- Osoby nieposiadające pozytywnej oceny zdolności kredytowej mogą wziąć pożyczkę bez BIK-u w instytucji pozabankowej.
- Pożyczki dla zadłużonych bez zdolności kredytowej mają wiele zalet, ale też wad.
- Chociaż pożyczka bez BIK-u zakłada uproszczony proces weryfikacji pożyczkobiorcy, to jednak jest sprawdzany w pewnych bazach informacji gospodarczej.
- Pożyczki dla zadłużonych bez BIK-u trzeba zaciągać z głową, by nie pogorszyć swoich problemów z płynnością finansową.
Tematy poruszone w artykule
Rynek pozabankowy – szansa na pożyczkę bez zdolności kredytowej
Negatywne wpisy w bazach informacji gospodarczych, takich jak BIK, BIG Infomonitor czy KRD, oznaczają wysokie ryzyko, że nie otrzymasz pożyczki w banku. Z odmową będziesz się spotykać tak długo, aż rzeczone wzmianki nie wygasną i nie zostaną usunięte. To może trochę potrwać, bo negatywne wpisy mogą widnieć w bazie nawet do 5 lat od spłaty zobowiązania. Dopiero po tym czasie możesz postarać się o ich usunięcie.
Jeśli ten okres jeszcze nie upłynął, a Ty potrzebujesz dodatkowej gotówki na sfinansowanie jakiegoś celu, pozostaje Ci tylko jedno: pożyczka dla zadłużonych bez zdolności kredytowej. Takimi produktami nie obracają banki, lecz instytucje pozabankowe, co wiąże się i z pewnymi zaletami, i z wadami.
Jeśli chodzi o zalety pożyczki pozabankowej, należą do nich m.in.
- błyskawiczny proces weryfikacji i udzielenia decyzji pożyczkowej,
- szybki dostęp do pieniędzy, często nawet w kilkanaście minut, a niemal zawsze w dniu złożenia wniosku,
- mała liczba formalności do dopełnienia,
- brak konieczności przedstawienia zaświadczenia o zarobkach.
Największą wadą pożyczek dla zadłużonych jest to, że są udzielane nie w oparciu o prawo bankowe, a o prawo cywilne. Co prawda potencjalnych pożyczkobiorców chroni jeszcze tzw. ustawa antylichwiarska, ale i tak mogą liczyć na gorsze warunki pożyczki niż w banku. Mimo to dla nich to w zasadzie jedyna opcja na pożyczenie pieniędzy, zatem jest korzystna.
Przeczytaj artykuł na temat WIBOR – to istotna informacja dla kredytobiorców!
Czy można dostać pożyczkę bez BIK-u?
Często słyszy się o pożyczkach bez BIK-u. Czy takie produkty pozabankowe rzeczywiście istnieją? Tak, jednak brak sprawdzania w bazie BIK-u nie równa się brakowi jakiejkolwiek weryfikacji potencjalnego pożyczkobiorcy. Jeśli oferta kusi nazwą “bez BIK-u”, najczęściej korzysta po prostu z innych baz zbierających informacje gospodarcze. Mogą to być m.in. BIG Infomonitor, ERIF BIG, KBIG (Krajowe Biuro Informacji Gospodarczej), KRD BIG (Krajowy Rejestr Długów) lub KIDT (Krajowa Informacja Długów Telekomunikacyjnych).
Czujesz się oszukany, wiedząc, że instytucja pożyczkowa jednak sprawdza Twoją przeszłość finansową? Uwierz nam, że i tak na tym zyskujesz. Dlaczego? Taka instytucja zazwyczaj sprawdza 1 lub 2 bazy danych, ale nie wszystkie. Jeśli nie figurujesz akurat w tych wybranych, bez problemu dostaniesz pożyczkę. A jako że rynek firm pożyczkowych w Polsce jest bardzo bogaty, a każda z nich samodzielnie decyduje o tym, w jaki sposób weryfikuje pożyczkobiorców, na pewno znajdziesz ofertę dla siebie. Informacje o tym, które bazy danych są brane pod uwagę przy sprawdzaniu zdolności kredytowej, znajdziesz bez trudu na stronie internetowej konkretnej instytucji lub w niezależnych zestawieniach ofert pożyczek pozabankowych.
Na co uważać, decydując się na pożyczkę dla zadłużonych?
Skoro pożyczki dla zadłużonych są tak świetną opcją, dlaczego ludzie wolą korzystać z oferty banków? Chodzi tu głównie o renomę tej instytucji oraz to, w jaki sposób prawo chroni jej klientów. W przypadku firm pozabankowych zawsze musisz się liczyć z pewnym ryzykiem. W końcu taka firma też musi na czymś zarobić – nie działa jedynie z dobrego serca i chęci pomocy ludziom w potrzebie.
Okazuje się, że firmy udzielające pożyczek pozabankowych zarabiają na… nierzetelnych klientach. Dopóki spłacasz pożyczkę w terminie, dopóty będziesz zadowolony z usługi. Dostaniesz pieniądze błyskawicznie, a jeśli to Twoja pierwsza pożyczka to być może nawet nie zapłacisz żadnych opłat, tylko zwrócisz samą pożyczoną kwotę. Schody zaczynają się jednak wtedy, gdy powinie Ci się noga i spóźnisz się ze zwrotem, nawet jeśli to kwestia zaledwie jednego dnia. Takie przewinienie jest obłożone bardzo wysokimi karami umownymi, które nierzadko przekraczają wręcz wysokość pożyczki.
Skąd taki zabieg? Ma to na celu obniżenie ryzyka, jakie wiąże się z pożyczaniem pieniędzy osobom, które w przeszłości miały problemy z terminowością w kontekście zobowiązań finansowych. Firma zaufa Ci i da pieniądze, których tak potrzebujesz, chociaż wszystkie czynniki wskazują na to, że możesz zawieść to zaufanie. Jeśli tak się stanie, wysokie kary umowne mają za zadanie zmotywować Cię do jak najszybszej spłaty zadłużenia, gdyż z każdym kolejnym dniem kwota staje się coraz większa.
To z kolei wiąże się z jeszcze jednym zagrożeniem, jakie niosą za sobą pożyczki dla zadłużonych bez zdolności kredytowej. Gdy zaciska Ci się pętla na szyi i szukasz sposobu na szybką spłatę długu wobec firmy pożyczkowej, najlepszym rozwiązaniem wydaje się wzięcie innej pożyczki. Po pewnym czasie zorientujesz się jednak, że to błędne koło, bo w rezultacie nigdy nie wychodzisz z długów, tylko cały czas jesteś “pod kreską”. Może też skończyć się jeszcze gorzej. Kolejne długi mogą ciążyć tak bardzo, że nie będziesz w stanie ich spłacać i trafisz w spiralę zadłużenia. A to już prosta droga do wizyty komornika i utraty wszystkiego, co posiadasz.
Z tego powodu z pożyczek pozabankowych należy zawsze korzystać z głową. To dobre rozwiązanie, jeśli wiesz, co robisz. Możesz nawet na tym zyskać, o ile uda Ci się trafić na pierwszą ofertę za darmo i spłacić ją w terminie. Pamiętaj tylko, że spłacanie pożyczki inną pożyczką nigdy nie jest dobrym rozwiązaniem.