Nie wszystkie pożyczki wymagają dopełniania skomplikowanych formalności w banku. Szukając dodatkowego zastrzyku gotówki, możesz spotkać się też z tzw. pożyczką na dowód. Zobacz, czy to się opłaca.
Pożyczka na dowód – najważniejsze informacje o łatwych kredytach:
- Pożyczka na dowód może zostać zaciągnięta w instytucji pozabankowej.
- Cechuje ją uproszczony proces weryfikacji i ograniczona liczba formalności.
- Zaletami pożyczki na dowód są m.in. szybki dostęp do gotówki, a także możliwość skorzystania z oferty nawet wtedy, gdy jesteś w ciężkiej sytuacji materialnej.
- Nieprzemyślane branie pożyczek na dowód może doprowadzić do wpadnięcia w spiralę zadłużenia.
Tematy poruszone w artykule
Czym jest pożyczka na dowód?
Pożyczki na dowód nie są udzielane przez banki, a przez instytucje pozabankowe. Oznacza to mniejszą liczbę formalności, których należy dopełnić przed otrzymaniem pieniędzy. Nie potrzebujesz do tego zaświadczenia o dochodach, dodatkowego zabezpieczenia, a czasem nawet pozytywnej historii w BIK-u – bierzesz pożyczkę tylko na dowód osobisty i wystarczy tylko potwierdzenie znajdujących się w nim danych, np. przelewem weryfikacyjnym na kwotę wynoszącą maksymalnie 1 zł.
W rezultacie weryfikacja potencjalnego pożyczkobiorcy jest błyskawiczna i zajmuje zwykle nie dłużej niż 1 dzień. Wiele firm deklaruje wręcz, że klient otrzyma decyzję – pozytywną lub negatywną – w ciągu godziny albo zaledwie kwadransa. A jeśli zostanie mu udzielona pożyczka, pieniądze trafią na jego konto w równie szybkim czasie.
Przeczytaj także: Bank odmówił mi kredytu. Sprawdź dlaczego?
Kiedy warto skorzystać z pożyczki na dowód?
Pożyczka na dowód sprawdza się w szczególności wtedy, gdy potrzebujesz dodatkowych pieniędzy natychmiast. Każdemu może przydarzyć się sytuacja losowa, w której rozwiązaniem problemu jest posiadanie pewnej kwoty, często wcale niedużej. Mimo to wiele osób wciąż żyje “od pierwszego do pierwszego”, a tym samym nie jest w stanie wyłuskać nawet drobnej kwoty na nieprzewidziany wydatek. W ramach pożyczki na dowód pieniądze dostaniesz niemal od razu po złożeniu wniosku, który może zostać rozpatrzony nawet w ciągu godziny. To ogromna zaleta w sytuacji, w której liczy się czas.
Pożyczka na dowód może też opłacać się osobom, które widnieją w którejś bazie informacji gospodarczych jako nierzetelny dłużnik. Na czym polega weryfikacja w instytucji pozabankowej od tej przeprowadzanej przez bank? W tym drugim przypadku Twoja sylwetka jest prześwietlana we wszystkich dostępnych bazach, a do tego bank weryfikuje również Twoją sytuację zawodową i wysokość oraz formę pozyskiwania zarobków. W przypadku pożyczki na dowód najczęściej sprawdzana jest tylko jedna baza danych i jeśli w niej nie figurujesz, nic nie stoi na przeszkodzie, aby udzielić Ci pożyczki.
Potrzeba pożyczenia pieniędzy może pojawić się w najmniej sprzyjającym momencie, np. wtedy, gdy właśnie straciłeś pracę. Banki niemal od razu skreślają osoby, które nie są w stanie przedstawić zaświadczenia o aktualnych zarobkach. Tymczasem wiele instytucji pozabankowych nawet nie sprawdza tego faktu, co pozwala podreperować budżet w ciężkich chwilach.
Nigdy wcześniej nie brałeś pożyczki na dowód? Jeśli to Twój pierwszy raz, to nawet lepiej. Wiele instytucji oferuje promocję, w ramach której pierwsza pożyczka jest udzielana całkowicie za darmo – po prostu w wyznaczonym terminie oddajesz dokładnie tyle, ile pożyczyłeś, bez żadnych odsetek i dodatkowych opłat. Oznacza to jednak konieczność terminowej spłaty zadłużenia, bo w przeciwnym razie promocja przestanie obowiązywać, zatem trzeba będzie zapłacić odsetki.
Jakie wady niesie za sobą wzięcie pożyczki na dowód?
Pomimo wielu niekwestionowanych zalet, pożyczka na dowód nie jest rozwiązaniem idealnym i pozbawionym wad. Korzystając z niej, należy zachować czujność, aby nie popaść w jeszcze większe tarapaty finansowe niż wcześniej.
Przede wszystkim, umowa takiej pożyczki pozostaje korzystna tak długo, jak realizujesz ją zgodnie z założeniami. Za każde odstępstwo od niej są jednak naliczane wysokie kary, często przekraczające wysokość samej pożyczonej kwoty. Musisz zatem bardzo uważać na to, żeby nie przegapić terminu płatności, bo może się to wiązać z poważnymi konsekwencjami finansowymi.
W przypadku pożyczek na dowód instytucje pozabankowe często stawiają ograniczenia wiekowe dla swojej oferty. W rezultacie nie mogą z niej skorzystać osoby bardzo młode (np. do 22. czy 25. roku życia) oraz te na emeryturze lub zbliżające się do niej. Jeśli mieścisz się w którejś z tych dwóch kategorii, możesz mieć trudność ze znalezieniem pożyczki na dowód dla siebie.
Częste korzystanie z pożyczek na dowód niesie też za sobą wysokie ryzyko popadnięcia w spiralę długów. Mowa tu o sytuacji, gdy zaciągasz pożyczkę na spłatę poprzedniego zadłużenia – a później kolejną, kolejną i kolejną. Po pewnym czasie masz już tak wiele pożyczek do spłaty, że przekracza to Twoje możliwości finansowe. Zaczynasz więc zalegać ze spłatą, a to generuje dodatkowe koszty, które w przypadku pożyczek pozabankowych są zwykle bardzo wysokie.
Wyjście z takiej spirali zadłużenia nie będzie proste, bo potrzebujesz do tego dużo samozaparcia i motywacji. Osobom w tak trudnej sytuacji życiowej często brakuje jednak motywacji do czegokolwiek, w tym również do poprawy swojego położenia. Najlepszym rozwiązaniem tego problemu będzie skorzystanie z pomocy specjalisty, który pokieruje Cię we właściwym kierunku i wskaże drogę wyjścia z długów – trudną i czasochłonną, ale jednak możliwą.