Przejdź do treści

Kredyt hipoteczny na zakup działki rolnej, rekreacyjnej, siedliskowej, budowlanej

Choć kredyt hipoteczny kojarzy się głównie z zakupem mieszkania lub domu, możesz sfinansować nim także inne cele – np. zakup działki. Co zrobić, żeby uzyskać kredyt na działkę? Podpowiadamy jak wziąć kredyt hipoteczny na zakup działki rolnej, rekreacyjnej, siedliskowej, budowlanej!

Kredyt hipoteczny na zakup działki rolnej, rekreacyjnej, siedliskowej, budowlanej

  • Zakup działki na kredyt nie stanowi problemu, jednak trzeba wybrać odpowiedni bank.
  • Wraz z wnioskiem kredytowym musisz dostarczyć do banku dokumenty, które pozwolą zweryfikować poziom opłacalności i ryzyka tego zakupu.
  • Działka może posłużyć za zabezpieczenie kredytu na budowę domu.
  • Możesz zdecydować się na kredyt 2 w 1: na zakup działki i budowę domu.

Jak wygląda zakup działki na kredyt?

Kredyt hipoteczny można wziąć na działkę o różnym przeznaczeniu: budowlanym, rolniczym, a nawet rekreacyjnym. Jedynym wymaganiem ze strony banku jest posiadanie wkładu własnego na określonym poziomie, a także wybranie takiej nieruchomości, która ma założoną księgę wieczystą. Jest to istotne z tego powodu, że na czas spłaty zostanie ona obciążona hipoteką, a wpis o tym musi zostać umieszczony w księdze wieczystej.

Czy każdy bank sfinansuje działkę, której przeznaczeniem nie jest późniejsze postawienie budynku? Niestety nie. Niektóre instytucje oferują kredyty hipoteczne tylko na cele mieszkalne. Wciąż jednak znajdziesz wiele ofert bankowych, spośród których będziesz mógł wybrać właściwą.

Sam proces starania się o taki kredyt wygląda dokładnie tak samo, jak w przypadku kredytu hipotecznego na zakup mieszkania czy domu. Żadne różnice nie obowiązują również w odniesieniu do spłaty takiego zobowiązania.

Jakie dokumenty są wymagane przy zakupie działki na kredyt?

Niezależnie od tego, na jaki cel chcesz zaciągnąć kredyt hipoteczny, za każdym razem musisz dostarczyć do banku pokaźny stos dokumentów, przy użyciu których zostanie potwierdzona Twoja zdolność kredytowa oraz opłacalność wybranej przez Ciebie inwestycji. Jeśli celem zakupu jest działka, do wniosku kredytowego będzie trzeba dołączyć następujące dokumenty (lub część z nich, w zależności od wymagań konkretnego banku):

  • odpis z księgi wieczystej działki, z której zostanie wyodrębniona kupowana działka,
  • zaświadczenie o kredycie, ale tylko pod warunkiem, że działka jest obciążona hipoteką przez obecnego właściciela,
  • wypis i wyrys z ewidencji gruntów,
  • wypis z planu zagospodarowania przestrzennego,
  • decyzję o warunkach zabudowy,
  • dokument potwierdzający, że działka rzeczywiście należy do osoby, która ją sprzedaje. Może to być m.in. umowa kupna-sprzedaży, akt darowizny albo dokument potwierdzający przyjęcie spadku.

Oprócz tego będzie Ci też potrzebny standardowy zestaw dokumentów służących do weryfikacji Twojej zdolności kredytowej. To, o co dokładnie poprosi Cię bank, zależy jednak od formy zatrudnienia.

Działka a kredyt na budowę domu

Jeśli wcześniej kupiłeś działkę budowlaną, Twoim ostatecznym celem jest z pewnością budowa domu – i to również z pomocą kredytu hipotecznego. W takiej sytuacji banki bardzo często przyjmują działkę za wkład własny. Dzięki temu kredytobiorca nie musi zbierać po raz drugi wysokiej kwoty, żeby móc starać się o kolejny kredyt.

Istnieje jeszcze jedno rozwiązanie: wzięcie kredytu hipotecznego 2 w 1, który pozwoli na skredytowanie obu inwestycji za jednym zamachem. Na pewno nie jest to rozwiązanie, na które decyduje się wielu kredytobiorców. Przeszkodą nie są jednak utrudnienia ze strony banku, a konieczność posiadania naprawdę wysokiej zdolności kredytowej. Kwota kredytu może bowiem nawet przekraczać milion złotych, a to z kolei gotówka przekraczająca możliwości wielu osób, nawet tych o wzorowej historii w BIK-u i dobrych zarobkach. W grę wchodzi też wysoki wkład własny, który może wynosić od 100 do 200 tysięcy złotych, w zależności od tego, czy bank wymaga 10- czy 20-procentowego wkładu własnego. Kwota kredytu zostanie wypłacona w transzach. Pierwsza pójdzie na poczet zakupu działki, a następne zostaną uruchomione po zrealizowaniu kolejnych celów z harmonogramu prac budowlanych.

Taki kredyt 2 w 1 nie zostanie Ci zaproponowany w każdym banku, co może oznaczać ograniczoną liczbę ofert do wyboru. Aby nie przegapić żadnej z nich i mieć pewność, że wybierzesz najlepszą, skonsultuj się z doradcą kredytowym. Specjalista nie tylko poleci Ci dobre opcje, ale też doradzi, czy takie rozwiązanie jest w ogóle opłacalne w Twojej sytuacji. Może przecież okazać się tak, że podzielenie tych kredytów na dwa osobne będzie tańsze w ogólnym rozrachunku, a zatem korzystniejsze.

Kredyt hipoteczny na zakup działki rolnej, rekreacyjnej, siedliskowej, budowlanej

Jak widać, sam proces wzięcia kredytu hipotecznego na działkę nie różni się zbyt wiele od procedury stosowanej w przypadku mieszkań czy nieruchomości. Różnica może polegać co najwyżej na tym, jak później wykorzystasz działkę i czy zamierzasz uczynić z niej zabezpieczenie kolejnego kredytu.

Secured By miniOrange