Szalejąca inflacja i drożejące kredyty sprawiają, że coraz mniej osób ma szansę na pozytywna ocenę zdolności kredytowej i otrzymanie finansowania na zakup wymarzonego mieszkania lub domu. W związku z tym z pomocą dla kredytobiorców przychodzi państwo, oferując rządowe dopłaty do kredytów. Sprawdź, na czym polegają i czy masz szansę na skorzystanie z takiego wsparcia.
- Rządowe programy dopłat do kredytów do forma wsparcia w uzyskaniu kredytu hipotecznego lub w jego późniejszej spłacie.
- Aby móc skorzystać z rządowych programów wsparcia kredytobiorców, trzeba spełnić określone warunki.
- Korzystanie z rządowych programów dopłat do kredytów może być bardzo opłacalne, ale wiąże się z koniecznością dopełnienia wielu formalności.
Tematy poruszone w artykule
Czym są rządowe dopłaty do kredytów?
Już od kilku lat państwo realizuje programy mające na celu ułatwienie pewnej grupie obywateli zakup pierwszego mieszkania. W poprzednich latach były to programy “Mieszkanie dla Młodych” i “Rodzina na Swoim”, które to cieszyły się ogromnym powodzeniem i na pewno przyniosły korzyści wielu kredytobiorcom. Niestety obecnie programy te nie są aktywne.
Czy to oznacza, że kredytobiorcy nie mogą teraz liczyć na wsparcie państwa podczas zakupu pierwszej nieruchomości? Na szczęście niedawno wystartował nowy projekt o takich założeniach, który ma być następcą powyższych programów. Jego nazwa brzmi „Kredyt bez wkładu własnego” i to doskonale oddaje charakter tego wsparcia. Osoby, które zostaną zakwalifikowane do programu, będą mogły wziąć kredyt hipoteczny nawet wtedy, gdy nie są w stanie zebrać wkładu własnego. Jego wysokość zostanie objęta gwarancją państwa. Oznacza to, że będziesz zaciągać kredyt na 100% wartości nieruchomości, a bank zgodzi się na to tylko dzięki temu, że państwo zagwarantuje pokrycie wkładu własnego w razie wystąpienia problemów ze spłatą zobowiązania. Program ten obowiązuje od 27 maja 2022 roku i jest efektem podpisania przez prezydenta ustawy o gwarantowanym kredycie mieszkaniowym z 15 listopada 2021 roku.
Państwo szykuje również program dopłat dla kredytobiorców, którzy już spłacają swoje kredyty, jednak mają z tym trudności w związku z wysoką inflacją i rekordowymi podwyżkami stóp procentowych. Działania te są jednak wciąż w fazie tworzenia, zatem nie można niczego stwierdzić ze stuprocentową pewnością. Mają obowiązywać od 1. stycznia 2023 roku i najpewniej być podzielone na 4 filary dotyczące zarówno wydłużenia wakacji kredytowych, jak i dopłat do kredytów realizowanych na określonych warunkach.
Kto może skorzystać z rządowych dopłat do kredytów?
Trzeba mieć na uwadze to, że nie każdy może skorzystać z pomocy państwa w zakresie zaciągnięcia i spłaty kredytu hipotecznego. Mało tego, taka możliwość nie przysługuje nawet wszystkim Polakom, a jedynie określonym grupom, które spełniają założenia rządowych programów wsparcia kredytobiorców.
Każdy z powyżej wymienionych programów ma własnej zasady dotyczące tego, kto może wziąć w nich udział. Zazwyczaj są to jednak osoby, które nie mają ani nie miały w przeszłości żadnej nieruchomości na własność – co wyklucza od razu wszystkich tych, którzy chcą kupić drugie lub kolejne mieszkanie w ramach inwestycji. Rządowe dopłaty są też najczęściej kierowane do młodych małżeństw oraz rodzin z dziećmi. Co z singlami lub osobami pozostającymi w nieformalnych związkach? To zależy. Najnowszy program „Kredyt bez wkładu własnego” zapewnia im pewne wsparcie, jednak znacznie niższe niż to oferowane rodzinom z kilkorgiem dzieci.
Czy opłaca się korzystać z rządowych dopłat do kredytów?
Wizja ulgi podczas spłacania kredytu bądź też wyższego prawdopodobieństwa jego uzyskania jest bardzo kusząca. Nie ma więc nic dziwnego w tym, że każdy program rządowych dopłat dla kredytobiorców cieszy się ogromnym powodzeniem i liczba zainteresowanych zawsze przekracza możliwości programów. Dlaczego więc wiele osób waha się, czy warto skorzystać z takiej opcji?
Po pierwsze, ze względu na tak duże zainteresowanie pieniądze przeznaczone na program szybko się wyczerpują. To oznacza, że nie każda zainteresowana osoba może z niego skorzystać, a najmniejsza zwłoka w procesie zakupu mieszkania (nawet nie z Twojej winy, ale z powodu działań dewelopera lub poprzedniego właściciela) może odebrać Ci szansę na wsparcie od państwa.
Po drugie, proces weryfikacji wniosków o udział w programie trochę trwa, a przy tym wymaga dopełnienia szeregu formalności. Nie każdy może pozwolić sobie na długi czas oczekiwania i tę niepewność, czy otrzyma pomoc, czy też nie. Wiele osób wychodzi więc z założenia, że szkoda zachodu, skoro wymaga tyle wysiłku i czasu, a jednak nie gwarantuje powodzenia.
Czy w związku z tym opłaca się korzystać z rządowych programów dopłat do kredytów Na to pytanie każdy musi odpowiedzieć sobie sam w zgodzie z własnymi interesami. Nie dla każdego jest to bowiem korzystne rozwiązanie. Dobrze jednak wiedzieć, że w ogóle istnieje taka opcja i że można z niej skorzystać.