Przejdź do treści

Poduszka finansowa

Podejmując decyzje o zakupie nieruchomości na pewno długo się nad tym zastanawialiście. Nie jest to pomysł, który rodzi się w naszej głowie spontanicznie i od razu zabieramy się do realizowania go. Do realizacji takiego zamierzenia potrzebny jest czas i przygotowanie.

Zakup nieruchomości wiąże się ze znalezieniem odpowiedniego lokum, zgromadzeniem niezbędnych dokumentów oraz wystaraniem się o kredyt mieszkaniowy.

Jest jeszcze jedna rzecz, którą powinnyśmy zrobić chcąc się czuć bezpiecznie w czasie kredytowania naszego zakupu. Kredyt mieszkaniowy, tak jak kredyt hipoteczny, jest przyznawany na wiele lat. Maksymalny czas kredytowania to 30 lat. Musicie przyznać, że jest to bardzo długi czas i dużą naiwnością byłoby przypuszczać, że w naszym życiu przez te wszystkie lata nie wydarzy się nic nieoczekiwanego, że będziemy żyli długo, szczęśliwie i spokojnie.

Chcąc od banku otrzymać kredyt mieszkaniowy musimy mieć wkład własny. W tym momencie nie ma już banków, które wymagały by mniejszego wkładu własnego niż 20 % kwoty kredytu. Chcąc czuć się bezpiecznie powinnyśmy, przed otrzymaniem kredytu, zabezpieczyć się budując sobie poduszkę finansową. Co to takiego?

Poduszka finansowa, często nazywana funduszem awaryjnym, to pieniądze, które odłożyliśmy sobie na „czarną godzinę”. Nasze zabezpieczenie na wypadek, gdyby w naszym życiu wydarzyło się coś nieoczekiwanego. Życie jest nieprzewidywalne, często nas zaskakuje i biorąc kredyt mieszkaniowy musimy być gotowi na niespodziewane wydarzenia.

Ile powinnyśmy odłożyć zanim zaczniemy starać się o kredyt mieszkaniowy? Minimum 3 miesięczną pensję wszystkich członków rodziny. Wielu zwolenników poduszki finansowej mówi o rocznych dochodach, które powinny być pozostawione na „czarną godzinę”.
Takie zabezpieczenie pozwoli nam spać spokojnie, gdy wydarzy się coś nieoczekiwanego. Jest to zabezpieczenie, które pozwoli nam nie spowodować zadłużenia w banku nawet, gdy będziemy mieli gorszy czas.

Secured By miniOrange