Przejdź do treści

Kiedy warto zaciągnąć kredyt na mieszkanie z rodzicami?

Wielu młodych ludzi marzy o własnym domu lub mieszkaniu. Często jednak nie posiadają odpowiednich pieniędzy lub zdolności kredytowej umożliwiającej dokonanie takiego zakupu. Rozwiązaniem takiego problemu może się okazać kredyt na mieszkanie z rodzicami. Oczywiście, aby móc skorzystać z takiego kredytu, rodzice również muszą spełniać pewne wymagania, a co ważniejsze niezbędna jest ich dobra wola.

Aby zaciągnąć zobowiązanie finansowe na bardzo wysoką kwotę (a takie kwoty są związane z mieszkaniami), kredytobiorcy muszą wykazać się odpowiednio długą i dobrą historią kredytową. Często młodzi klienci posiadają krótką historię lub nie mają żadnej. Dodatkowym utrudnieniem mogą być niskie zarobki czy też brak umowy o pracę. Ważne jest też posiadanie odpowiednio wysokiego wkładu własnego. Zobacz również, czy można wziąć kredyt na mieszkanie bez wkładu własnego?

Czasami pomoc rodziców jest konieczna

Jeśli komuś zależy na samodzielności to prośba do rodziców o pomoc jest dobrym pomysłem. Nie chodzi tutaj o bezpośrednią pomoc finansową tylko o uznanie rodziców jako osoby starające się o kredyt razem z synem lub córką. Banki pozwalają również na wnioskowanie o kredyt z innymi członkami rodziny lub obcymi osobami. Zobacz również, czy warto skorzystać z pomocy doradcy biorąc kredyt mieszkaniowy.

Jakie są korzyści zaciągania kredytu mieszkaniowego razem z rodzicami?

Zaciąganie kredytu z innymi osobami, takimi jak rodzice może wiązać się z różnymi korzyściami. Osoby starsze mogą bowiem wykazać się historią kredytową, która jest długa oraz pozytywna. Dodatkowo rodzice mogą posiadać lepszą i bardziej ustabilizowaną sytuację zawodową, która również wygląda bardzo pozytywnie w oczach instytucji bankowej. Należy jednak pamiętać, że im starsi są rodzice, tym krótszy będzie okres kredytowania, a to może przełożyć się na sporą wysokość miesięcznych rat. Decydując się na kredyt na mieszkanie z rodzicami należy więc dokładnie przeanalizować sytuację lub skorzystać z pomocy doradcy finansowego. Warto również zobaczyć jak wiek kredytobiorcy wpływa na przyznanie kredytu mieszkaniowego.

Kredyt na mieszkanie z rodzicami – ponowna negocjacja umowy

Oczywiście również rodziców może dotknąć wiele problemów, takich jak choroba, śmierć czy też utrata pracy eliminująca jedno ze źródeł dochodu. To z kolei może spowodować problem z terminową spłatą zobowiązania bankowego. Na szczęście wiele banków pozwala na zmianę warunków umowy. Na przykład można wydłużyć okres kredytowania i zmniejszyć w ten sposób miesięczne raty, aby były one mniej uciążliwe dla budżetu klientów. Znalezienie banków, które umożliwiają zaciąganie kredytów mieszkaniowych z rodzicami nie powinno stanowić dla nikogo problemu. Dzisiaj praktycznie każdy bank oferuje takie udogodnienia swoim klientom.

Secured By miniOrange