Wielu młodych ludzi marzy o własnym domu lub mieszkaniu. Często jednak nie posiadają odpowiednich pieniędzy lub zdolności kredytowej umożliwiającej dokonanie takiego zakupu. Rozwiązaniem takiego problemu może się okazać kredyt na mieszkanie z rodzicami. Oczywiście, aby móc skorzystać z takiego kredytu, rodzice również muszą spełniać pewne wymagania, a co ważniejsze niezbędna jest ich dobra wola.
Aby zaciągnąć zobowiązanie finansowe na bardzo wysoką kwotę (a takie kwoty są związane z mieszkaniami), kredytobiorcy muszą wykazać się odpowiednio długą i dobrą historią kredytową. Często młodzi klienci posiadają krótką historię lub nie mają żadnej. Dodatkowym utrudnieniem mogą być niskie zarobki czy też brak umowy o pracę. Ważne jest też posiadanie odpowiednio wysokiego wkładu własnego. Zobacz również, czy można wziąć kredyt na mieszkanie bez wkładu własnego?
Tematy poruszone w artykule
Czasami pomoc rodziców jest konieczna
Jeśli komuś zależy na samodzielności to prośba do rodziców o pomoc jest dobrym pomysłem. Nie chodzi tutaj o bezpośrednią pomoc finansową tylko o uznanie rodziców jako osoby starające się o kredyt razem z synem lub córką. Banki pozwalają również na wnioskowanie o kredyt z innymi członkami rodziny lub obcymi osobami. Zobacz również, czy warto skorzystać z pomocy doradcy biorąc kredyt mieszkaniowy.
Jakie są korzyści zaciągania kredytu mieszkaniowego razem z rodzicami?
Zaciąganie kredytu z innymi osobami, takimi jak rodzice może wiązać się z różnymi korzyściami. Osoby starsze mogą bowiem wykazać się historią kredytową, która jest długa oraz pozytywna. Dodatkowo rodzice mogą posiadać lepszą i bardziej ustabilizowaną sytuację zawodową, która również wygląda bardzo pozytywnie w oczach instytucji bankowej. Należy jednak pamiętać, że im starsi są rodzice, tym krótszy będzie okres kredytowania, a to może przełożyć się na sporą wysokość miesięcznych rat. Decydując się na kredyt na mieszkanie z rodzicami należy więc dokładnie przeanalizować sytuację lub skorzystać z pomocy doradcy finansowego. Warto również zobaczyć jak wiek kredytobiorcy wpływa na przyznanie kredytu mieszkaniowego.
Kredyt na mieszkanie z rodzicami – ponowna negocjacja umowy
Oczywiście również rodziców może dotknąć wiele problemów, takich jak choroba, śmierć czy też utrata pracy eliminująca jedno ze źródeł dochodu. To z kolei może spowodować problem z terminową spłatą zobowiązania bankowego. Na szczęście wiele banków pozwala na zmianę warunków umowy. Na przykład można wydłużyć okres kredytowania i zmniejszyć w ten sposób miesięczne raty, aby były one mniej uciążliwe dla budżetu klientów. Znalezienie banków, które umożliwiają zaciąganie kredytów mieszkaniowych z rodzicami nie powinno stanowić dla nikogo problemu. Dzisiaj praktycznie każdy bank oferuje takie udogodnienia swoim klientom.