Przejdź do treści

Doradca kredytowy – czy jest potrzebny przy braniu kredytu mieszkaniowego?

Czy doradca kredytowy jest potrzebny do wzięcia kredytu mieszkaniowego? Zanim jeszcze zaczniesz starać się o kredyt na mieszkanie, musisz podjąć ważną decyzję: czy zamierzasz załatwić wszystko samodzielnie, czy też skorzystać z pomocy profesjonalnego doradcy. Jakie konsekwencje niesie za sobą każda z tych opcji?

Czy samodzielne staranie się o kredyt jest trudne?

W gruncie rzeczy, złożenie wniosku o kredyt hipoteczny nie jest skomplikowane. Wypełnienie formularza załatwisz nawet w kilka minut, a sporo banków pozwala to zrobić przez internet – więc na dobrą sprawę nie musisz nawet wychodzić z domu i stać w kolejce w banku.

Na stronach internetowych banków znajdziesz szereg wskazówek, które ułatwią Ci skompletowanie niezbędnych dokumentów, wypełnienie wniosku o kredyt, a także wysłanie go do akceptacji. W razie potrzeby możesz też skontaktować się z infolinią banku (a w niektórych przypadkach nawet z wygodnymi chatbotami), aby otrzymać dodatkowe informacje i wsparcie w tym procesie.

Musisz jednak mieć na uwadze to, że kredyt to zobowiązanie, które będziesz dźwigać na swoich barkach nawet przez 30 lat. Jeśli nie pomyślisz z wyprzedzeniem o pewnych kwestiach, z każdym rokiem spłacanie zadłużenia będzie Ci przychodzić z coraz większą trudnością. Na samodzielne załatwienie wszystkich formalności związanych z kredytem hipotecznym zdecyduj się zatem świadomie i tylko wtedy, gdy jesteś pewien, że sobie z tym poradzisz.

Kiedy warto skorzystać z profesjonalnej pomocy przy zaciąganiu kredytu?

Im większa kwota kredytu i dłuższy okres spłaty, tym bardziej opłaca Ci się skorzystać z profesjonalnego wsparcia w wyborze i załatwieniu kredytu. Wiąże się to bowiem z dużą odpowiedzialnością, a zła decyzja w znaczący wpłynie na Twoje dalsze życie – pogorszy sytuację finansową, wpędzi w spiralę zadłużenia, a ostatecznie doprowadzi do utraty dachu nad głową.

Chociaż każdy ma jakieś pojęcie o zasadach działania produktów i procedur bankowych, nie każdy jest w nich rozeznany na tyle, by uniknąć niekorzystnych zapisów w umowach. A banki niechętnie zdradzają swoje sekrety i informują o konsekwencjach, które idą w parze ze zgodą na wygodne dla nich warunki. Jeśli Ty również nie jesteś dobrze obeznany w bankowej terminologii, skorzystanie z usług profesjonalisty na pewno Ci nie zaszkodzi. A może Cię ochronić przed skutkami niewiedzy, które będą na Tobie ciążyć nawet do 30 lat.

Pomoc profesjonalisty może się też przydać, jeśli nie jesteś pewien, jak wygląda Twoja zdolność kredytowa. Taka osoba przyjrzy się różnym czynnikom, które mogą mieć na nią wpływ, a także doradzi, co możesz zrobić, aby poprawić swoją sytuację w oczach banku. W efekcie Twoje szanse na otrzymanie pozytywnej decyzji kredytowej mogą wyglądać lepiej niż początkowo.

Profesjonalne wsparcie docenią również osoby zapracowane, które nie mają czasu na załatwianie formalności, kilka wizyt w banku i ciągłe dopytywanie o szczegóły. Dzięki niemu Twoja rola sprowadzi się do absolutnego minimum, zatem oszczędzisz dużo cennego czasu.

Doradca kredytowy a pośrednik kredytowy – czym się różnią?

Jeśli zależy Ci na profesjonalnej pomocy w znalezieniu dobrej oferty i dopełnieniu wszystkich formalności, możesz skorzystać z pomocy jednego z dwóch specjalistów: doradcy kredytowego lub pośrednika kredytowego. Choć nazwy brzmią podobnie, to w rzeczywistości reprezentują dwa różne zawody. Najważniejsze różnice między nimi zebraliśmy w poniższej tabeli.

 

Pośrednik kredytowy Doradca kredytowy
otrzymuje prowizję lub wynagrodzenie od banku nie otrzymuje prowizji lub wynagrodzenia od banku
nie pobiera pieniędzy od klienta pobiega pieniądze od klienta
otrzymuje pieniądze dopiero po uruchomieniu decyzji kredytowej termin płatności wynagrodzenia jest ustalany indywidualnie

W gruncie rzeczy ich praca sprowadza się jednak do jednego, czyli do udzielenia Ci wsparcia w całym procesie – do znalezienia korzystnej oferty, przez pomoc w kompletowaniu niezbędnych dokumentów, aż po uruchomienie kredytu.

Decydując się na skorzystanie ze wsparcia doradcy lub pośrednika kredytowego, otrzymujesz doświadczenie, które gwarantuje mniej stresu i teraz, i w przyszłości. Jeśli cenisz sobie spokój ducha, na pewno to docenisz.

Secured By miniOrange