Przejdź do treści

Co zrobić, aby dostać kredyt mieszkaniowy?

Popyt na kredyty nadal rośnie, jednak w przypadku kredytu mieszkaniowego rosną także wymagania banków. W tym artykule dowiesz się co zrobić, aby zwiększyć szansę na otrzymanie kredytu hipotecznego i jak przejść ten proces – krok po kroku. 

Co w kredytach piszczy w IV kwartale 2021?

Wg raportu Narodowego Banku Polskiego w IV kwartale 2021 roku utrzymuje się wzrost popytu na większość typów zobowiązań kredytowych. W tym roku banki i SKOK-i udzieliły o 4,1% więcej kredytów ratalnych niż w analogicznym okresie roku 2020. W przypadku kredytów gotówkowych wzrost wynosi aż 19.8%. Jednak w przypadku kredytów mieszkaniowych widoczne jest niewielkie zahamowanie  zarówno popytu, jak i liczby udzielanych kredytów. 

 

W 2022 roku będzie trudniej o kredyt hipoteczny

Zmniejszenie dostępności kredytów na mieszkanie wiąże się głównie z zaostrzeniem polityki kredytowej. Dotyczy to głównie wymaganego przez większość banków wkładu własnego na poziomie 20%. Istotne jest też wprowadzenie w życie rekomendacji KNF, zmniejszającej okres kredytowania do 25 lat (nawet jeśli okres kredytowania będzie dłuższy, wyliczenie zdolności kredytowej bazuje na okresie do 25 lat). Nowelizacja Rekomendacji S wpłynie na ograniczenie zdolności kredytowej wielu osób. Na co banki zwracają uwagę, jak przebiega proces wnioskowania i jak zwiększyć szansę na otrzymanie kredytu w 2022 roku?

 

Sprawdź swoją zdolność kredytową

Szacunkową zdolność kredytową sprawdzisz w internetowych kalkulatorach kredytowych. Jeśli obecnie nie masz wystarczającej zdolności kredytowej, rozwiązaniem może być np. wnioskowanie o kredyt z inną osobą (nie musi to być małżonek czy najbliższa rodzina).

Pamiętaj, że

Dane z kalkulatorów i porównywarek kredytowych mają wstępny charakter i nie dają gwarancji uzyskania kredytu na wskazanych warunkach. Uzyskane wyliczenia nie uwzględniają wszystkich aktualnych wytycznych. Aby mieć pewność co do warunków, kosztów i kryteriów udzielania kredytu, skontaktuj się z danym bankiem.

Sprawdź swoją historię kredytową

Przed wnioskowaniem o kredyt zweryfikuj swoją historię w BIK. W Biurze Informacji Kredytowej sprawdzisz dotychczasowe zobowiązania, ewentualne opóźnienia i zaległości. Te dane z pewnością będzie weryfikował bank, zatem przed ubieganiem się o kredyt, upewnij się, że wypadasz wiarygodnie. Pojedynczy raport BIK można zamówić online za ok. 39 zł. W przypadku braku historii kredytowej warto o nią zadbać zawczasu. Można np. kredytować mniejsze zakupy (na co najmniej 6 miesięcy) i pilnować ich regularnej spłaty. Spłać inne zaciągnięte pożyczki i zrezygnuj z kart kredytowych — to z pewnością zwiększy szanse na kredyt. Więcej o sposobach poprawy zdolności kredytowej przeczytasz tutaj.

Kredyt mieszkaniowy z doradcą

Jeśli nie chcesz samodzielnie weryfikować wszystkich ofert kredytowych, skorzystaj z pomocy doradcy kredytowego. Ma on dostęp do aktualnych ofert większości banków i pozwoli wybrać te najkorzystniejsze dla Ciebie. Zazwyczaj współpraca z doradcą jest darmowa — koszty jego pracy pokrywają banki. Zaletą współpracy z doradcą jest wszechstronne, darmowe doradztwo — od pracy nad budowaniem historii kredytowej, przez formalności i konkretne rozwiązania. Doradca zna oczekiwania banku i wie, co zrobić, aby zwiększyć Twoje szanse na kredyt. Macie wspólny cel — obu stronom zależy na Tym samym.

Czy wiesz,  że?

Warto wybrać niezależnego doradcę kredytowego, niezwiązanego z żadnymi konkretnymi bankami czy instytucjami finansowymi. Zwiększysz wtedy szanse na otrzymanie rzetelnych i wiarygodnych danych rynkowych, niezależnych od interesów konkretnego banku.

Na pierwszym spotkaniu z doradcą usłyszysz wiele pytań — w tym o rodzaj zatrudnienia, zarobki, miesięczne wydatki, historię kredytową oraz zgromadzone środki na wkład własny. Omówicie kwotę kredytowania i najkorzystniejsze rozwiązania. Pośrednik kredytowy będzie towarzyszył Ci na każdym etapie ubiegania się o kredyt — będzie informował Cię o wymaganych dokumentach, formalnościach i terminach. Doradca zna realia i oczekiwania banków, może zatem zwiększyć szansę na wybór optymalnego rozwiązania.

Wybór nieruchomości i umowa przedwstępna

Jeśli masz szansę na uzyskanie kredytu, czas na wybór nieruchomości. Pamiętaj, że wniosek o kredyt hipoteczny składasz na konkretną nieruchomość — musi być określona jej dokładna cena, położenie oraz stan prawny. Aby ubiegać się o kredyt mieszkaniowy, musisz okazać umowę przedwstępną — zawartą ze sprzedającym (właścicielem lub deweloperem).

Składanie wniosków kredytowych do banków

Niezależnie, czy starasz się o kredyt samodzielnie, czy korzystasz z pomocy doradcy, musisz skompletować szereg dokumentów. Banki będą wymagać m.in.:

  • wypełnionego wniosku o kredyt
  • zaświadczenia o zatrudnieniu i zarobkach wszystkich kredytobiorców
  • dokładnego wyciągu z konta bankowego (od 3 do 12 miesięcy) 
  • przedwstępnej umowy kupna nieruchomości
  • numeru księgi wieczystej nieruchomości (w przypadku rynku wtórnego)
  • potwierdzenia zgłoszenia o zakończeniu robót budowlanych (jeśli kupujesz dom)
  • skanu dowodu osobistego każdego z kredytobiorców.

 

Czy wiesz, że?

Każdy bank określa maksymalny wiek, w jakim kredytobiorca musi spłacić zobowiązanie (np. w mBanku to 67, w Alior Banku 80 lat)

Oczekiwanie na ostateczną decyzję kredytową

Bank zobowiązany jest przedstawić decyzję kredytową w ciągu 21 dni roboczych od dnia, w którym złożono komplet dokumentów. Musisz liczyć się jednak z tym, że w czasie rozpatrywania wniosku, bank może poprosić o dodatkowe dokumenty, co wydłuży ten proces. Konieczna będzie także ocena rzeczoznawcy majątkowego, który zweryfikuje deklarowaną wartość nieruchomości. Po otrzymaniu pozytywnej decyzji pozostaje podpisać umowę przyrzeczoną i potwierdzić ją notarialnie. 

Secured By miniOrange