Nie mam na ratę kredytu – co mogę zrobić?

  • by

Zdarza się, że decydujemy się na kredyt w banku, ale przeliczamy się ze swoimi możliwościami finansowymi. Ale problemy ze spłatą kredytu mogą pojawić się także wtedy, kiedy nasza sytuacja życiowa ulegnie drastycznej zmianie. Przed kredytobiorcą pojawia się pytanie: skąd wziąć pieniądze na zapłacenie kolejnej raty?

Czy warto spóźniać się ze spłatą kolejnej raty?

Nie jest to rozwiązanie, które warto polecić. Zwlekając z zapłaceniem kolejnej raty kredytu narażamy się na konieczność zapłacenia dodatkowych odsetek. Pamiętajmy, że w wielu przypadkach nawet bardzo krótkie opóźnienie może mieć przykre konsekwencje, i wcale nie będą to karne odsetki. W skrajnej sytuacji kredytodawca może nawet zawiadomić firmę windykacyjną, w efekcie do naszych drzwi zastuka komornik. Lepiej więc nie narażajmy się na tak przykre i kosztowne konsekwencje. Co nam grozi za nieterminowe spłacanie rat kredytu musi zostać zapisane w umowie kredytowej. Dlatego trzeba się z nią zapoznać zanim jeszcze złożymy na niej swój podpis.

Kto nam może pomóc?

Z pomocą mogą nam przyjść banki. Większość z nich ma w ofercie kredyty konsolidacyjne. To oferta skierowana do osób, które mają kilka kredytów i zalegają z ich spłacaniem. Często kredy konsolidacyjny jest jedynym dobrym rozwiązaniem dla osób, które mają kłopoty ze spłatą wcześniejszych kredytów. Jeżeli znajdujemy się właśnie w takiej sytuacji, to powinniśmy dowiedzieć się, czy bank, w którym staramy się o kredyt konsolidacyjny może nam zaproponować w miarę niskie jego oprocentowanie. Duża konkurencja na rynku sprawia, że możemy szybko znaleźć ofertę, która przyniesie nam pełną satysfakcję.

Z każdej sytuacji można znaleźć jakieś wyjście, nawet na wyjście z długów. Osoby, którym zabrakło środków finansowych na spłatę kredytu mogą liczyć na pomoc ze strony banków. Zanim jednak zaciągniemy kolejny kredyt zastanówmy się, czy na pewno nie uda nam się spłacić kredytu bez zaciągania kolejnego. Może zamiast kredytu w banku potrzebną sumę lepiej pożyczmy od kogoś z rodziny.