Przejdź do treści

Symulator kredytu hipotecznego – jak przygotować się do zaciągnięcia kredytu?

Symulator kredytu hipotecznego – jak przygotować się do zaciągnięcia kredytu? Chcąc zorientować się w tym, jak będą wyglądać harmonogram spłaty kredytu mieszkaniowego i jego całkowity koszt, możesz skorzystać z darmowego kalkulatora hipotecznego online. Oto wszystko, co powinieneś wiedzieć o tym narzędziu.

Jak działa kalkulator kredytu hipotecznego online?

Symulator kredytu mieszkaniowego to po prostu kalkulator online, w którym możesz wyliczyć orientacyjną wysokość rat w oparciu o wybrane parametry. Takie narzędzia są ogólnodostępne, a za wykonanie w nich kalkulacji na osobisty użytek nie trzeba uiszczać żadnych opłat. Możesz korzystać więc z nich na własną rękę, bez wychodzenia z domu.

Kalkulatory są zazwyczaj dostępne na oficjalnych stronach banku, ale nie tylko. Usługę taką oferuje nieodpłatnie także wiele innych stron poświęconych tematyce finansowej.

Jakie dane trzeba wprowadzić do symulatora kredytu?

Jednym z atutów kalkulatorów hipotecznych online jest proste działanie. Narzędzia te są niezwykle intuicyjne i zazwyczaj wymagają wprowadzenia tylko kilku kluczowych danych dotyczących konkretnego kredytu, takich jak:

 • wartość nieruchomości kupowanej na kredyt,
 • wysokość zebranego wkładu własnego,
 • planowany okres kredytowania,
 • RRSO, 
 • oprocentowanie nominalne,
 • wysokość prowizji banku,
 • wysokość pozostałych kosztów kredytu,
 • rodzaj rat (malejące czy stałe).

Gdy już uzupełnisz wszystkie pola formularza, wciskasz przycisk “Oblicz” i otrzymujesz wynik niemal od ręki. Dane możesz też dowolnie modyfikować, aby otrzymać kilka alternatywnych kalkulacji dla różnych scenariuszy.

Czy wynik osiągnięty w kalkulatorze online jest wiarygodny?

Biorąc pod uwagę liczbę elementów wymaganych do wpisania w internetowym symulatorze kredytu, na pewno już wiesz, jakiej odpowiedzi na to pytanie możesz oczekiwać. Procesy obliczania zdolności kredytowej i przygotowywania harmonogramu spłaty kredytu są bardzo skomplikowane i bazują na ogromnej liczbie zmiennych. Z tego powodu zadanie to spoczywa na barkach specjalnych, zaawansowanych technologicznie systemów informatycznych, a także doświadczonych i przeszkolonych analityków. Zastąpienie ich pracy prostym kalkulatorem online nie wchodzi nawet w grę.

Te dane, którymi uzupełniasz kalkulator online, to jedynie wierzchołek góry lodowej. Niemożliwym jest zatem otrzymanie wyniku, który będzie w stu procentach zgodny z prawdą. I nie zdziw się, gdy wyliczenia z takiego narzędzia będa się skrajnie różnić od tego, co zaproponuje Ci bank. 

Kiedy warto skorzystać z symulatora kredytu mieszkaniowego?

Skoro wynik z kalkulacji symulatora online jest jedynie orientacyjny, czy opłaca się w ogóle z niego korzystać? Oczywiście! Takie narzędzie może Ci bowiem służyć na wielu polach. Przyda się w szczególności do:

 • wstępnego rozeznania się w tym, jak wygląda Twoja zdolność kredytowa – jeśli osiągasz kiepski wynik w internetowym kalkulatorze kredytu, potraktuj to jako sygnał do wprowadzenia niezbędnych zmian. Przeanalizuj swoje przychody i wydatki, przyjrzyj się zobowiązaniom finansowym, które aktualnie spłacasz, a także sprawdź swoją historię w BIK-u. Dzięki temu być może uda Ci się poprawić zdolność kredytową zanim zacznie Cię prześwietlać bank, w którym ubiegasz się o kredyt. Nic tak nie motywuje do wprowadzenia dobrych zmian, jak potencjalnie negatywna odpowiedź kredytowa;
 • szacunkowego sprawdzenia, jakiej nieruchomości możesz szukać – wynik z kalkulatora podpowie Ci (oczywiście bardzo orientacyjnie), czy cena wymarzonego mieszkania lub domu jest w zakresie Twoich możliwości, czy też powinieneś się rozejrzeć za czymś tańszym;
 • poznania mechanizmów działania kredytu w praktyce – parametry przykładowego kredytu możesz dowolnie zmieniać, sprawdzając, w jaki sposób wydłużenie okresu spłaty albo zmiana rodzaju rat wpłyną na ostateczny wynik. Pozwoli Ci to też upewnić się w kwestii popularnych opinii dotyczących tego, co się bardziej opłaca. Krótki czy długi okres kredytowania? Raty malejące czy równe? Stwórz kilka kalkulacji, a zrozumienie tych zależności przyjdzie Ci o wiele łatwiej niż przy czytaniu suchej teorii.

Ostateczna oferta banku zależy zawsze od tego, co uda Ci się wynegocjować. Jeśli nie czujesz się na siłach, by prowadzić dyskusję o tak daleko idących skutkach, możesz skorzystać ze wsparcia profesjonalisty – pośrednika lub doradcy kredytowego. Taka osoba nie tylko pomoże Ci w dopełnieniu wszystkich formalności, ale też będzie Ci towarzyszyć podczas negocjacji z przedstawicielem instytucji. Dzięki temu Twoje szanse na otrzymanie korzystnych warunków kredytowania wzrosną.

Secured By miniOrange