Symulator kredytu hipotecznego – jak przygotować się do zaciągnięcia kredytu? Chcąc zorientować się w tym, jak będą wyglądać harmonogram spłaty kredytu mieszkaniowego i jego całkowity koszt, możesz skorzystać z darmowego kalkulatora hipotecznego online. Oto wszystko, co powinieneś wiedzieć o tym narzędziu.
Tematy poruszone w artykule
Jak działa kalkulator kredytu hipotecznego online?
Symulator kredytu mieszkaniowego to po prostu kalkulator online, w którym możesz wyliczyć orientacyjną wysokość rat w oparciu o wybrane parametry. Takie narzędzia są ogólnodostępne, a za wykonanie w nich kalkulacji na osobisty użytek nie trzeba uiszczać żadnych opłat. Możesz korzystać więc z nich na własną rękę, bez wychodzenia z domu.
Kalkulatory są zazwyczaj dostępne na oficjalnych stronach banku, ale nie tylko. Usługę taką oferuje nieodpłatnie także wiele innych stron poświęconych tematyce finansowej.
Jakie dane trzeba wprowadzić do symulatora kredytu?
Jednym z atutów kalkulatorów hipotecznych online jest proste działanie. Narzędzia te są niezwykle intuicyjne i zazwyczaj wymagają wprowadzenia tylko kilku kluczowych danych dotyczących konkretnego kredytu, takich jak:
- wartość nieruchomości kupowanej na kredyt,
- wysokość zebranego wkładu własnego,
- planowany okres kredytowania,
- RRSO,
- oprocentowanie nominalne,
- wysokość prowizji banku,
- wysokość pozostałych kosztów kredytu,
- rodzaj rat (malejące czy stałe).
Gdy już uzupełnisz wszystkie pola formularza, wciskasz przycisk “Oblicz” i otrzymujesz wynik niemal od ręki. Dane możesz też dowolnie modyfikować, aby otrzymać kilka alternatywnych kalkulacji dla różnych scenariuszy.
Czy wynik osiągnięty w kalkulatorze online jest wiarygodny?
Biorąc pod uwagę liczbę elementów wymaganych do wpisania w internetowym symulatorze kredytu, na pewno już wiesz, jakiej odpowiedzi na to pytanie możesz oczekiwać. Procesy obliczania zdolności kredytowej i przygotowywania harmonogramu spłaty kredytu są bardzo skomplikowane i bazują na ogromnej liczbie zmiennych. Z tego powodu zadanie to spoczywa na barkach specjalnych, zaawansowanych technologicznie systemów informatycznych, a także doświadczonych i przeszkolonych analityków. Zastąpienie ich pracy prostym kalkulatorem online nie wchodzi nawet w grę.
Te dane, którymi uzupełniasz kalkulator online, to jedynie wierzchołek góry lodowej. Niemożliwym jest zatem otrzymanie wyniku, który będzie w stu procentach zgodny z prawdą. I nie zdziw się, gdy wyliczenia z takiego narzędzia będa się skrajnie różnić od tego, co zaproponuje Ci bank.
Kiedy warto skorzystać z symulatora kredytu mieszkaniowego?
Skoro wynik z kalkulacji symulatora online jest jedynie orientacyjny, czy opłaca się w ogóle z niego korzystać? Oczywiście! Takie narzędzie może Ci bowiem służyć na wielu polach. Przyda się w szczególności do:
- wstępnego rozeznania się w tym, jak wygląda Twoja zdolność kredytowa – jeśli osiągasz kiepski wynik w internetowym kalkulatorze kredytu, potraktuj to jako sygnał do wprowadzenia niezbędnych zmian. Przeanalizuj swoje przychody i wydatki, przyjrzyj się zobowiązaniom finansowym, które aktualnie spłacasz, a także sprawdź swoją historię w BIK-u. Dzięki temu być może uda Ci się poprawić zdolność kredytową zanim zacznie Cię prześwietlać bank, w którym ubiegasz się o kredyt. Nic tak nie motywuje do wprowadzenia dobrych zmian, jak potencjalnie negatywna odpowiedź kredytowa;
- szacunkowego sprawdzenia, jakiej nieruchomości możesz szukać – wynik z kalkulatora podpowie Ci (oczywiście bardzo orientacyjnie), czy cena wymarzonego mieszkania lub domu jest w zakresie Twoich możliwości, czy też powinieneś się rozejrzeć za czymś tańszym;
- poznania mechanizmów działania kredytu w praktyce – parametry przykładowego kredytu możesz dowolnie zmieniać, sprawdzając, w jaki sposób wydłużenie okresu spłaty albo zmiana rodzaju rat wpłyną na ostateczny wynik. Pozwoli Ci to też upewnić się w kwestii popularnych opinii dotyczących tego, co się bardziej opłaca. Krótki czy długi okres kredytowania? Raty malejące czy równe? Stwórz kilka kalkulacji, a zrozumienie tych zależności przyjdzie Ci o wiele łatwiej niż przy czytaniu suchej teorii.
Ostateczna oferta banku zależy zawsze od tego, co uda Ci się wynegocjować. Jeśli nie czujesz się na siłach, by prowadzić dyskusję o tak daleko idących skutkach, możesz skorzystać ze wsparcia profesjonalisty – pośrednika lub doradcy kredytowego. Taka osoba nie tylko pomoże Ci w dopełnieniu wszystkich formalności, ale też będzie Ci towarzyszyć podczas negocjacji z przedstawicielem instytucji. Dzięki temu Twoje szanse na otrzymanie korzystnych warunków kredytowania wzrosną.