Spłata kredytu – sprawdź nim weźmiesz kredyt

  • by
spłata kredytu

Kredyty są produktami finansowymi cieszącymi się dużą popularnością wśród wielu klientów. Zazwyczaj wykorzystywane na zakup samochodu, mieszkania, domu lub na inny cel. Dzięki kredytowi można uzyskać sporą kwotę i nie trzeba przez wiele lat odkładać pieniędzy na jakiś konkretny cel. Spłata kredytu jest organizowana w sposób wygodny dla klienta w formie miesięcznych rat, które nie będą stanowiły obciążenia dla niego. Warto jednak bliżej przyjrzeć się informacjom na temat kwot, terminów i formy spłacania zobowiązania.

Przed podjęciem decyzji o zaciągnięciu kredytu w konkretnym banku, warto dokładnie zapoznać się z wszystkimi parametrami oraz warunkami. Dzięki temu będziemy wiedzieć jak powinna wyglądać spłata. Posiadając takie informacje, będzie wiadomo czy dany kredyt jest dopasowany do konkretnych wymagań czy też możliwości finansowych. Zobacz, jakie dokumenty trzeba dołączyć do wniosku o kredyt hipoteczny.

Rodzaj rat w jakich spłacany jest kredyt

Jednym z ważniejszych czynników wpływających na to jak wyglądać będzie spłata kredytu jest rodzaj rat wybrany przez klienta. W przypadku rat równych na początku spłaca się głównie odsetki. W kolejnych etapach zaś kapitał i rata każdego miesiąca jest taka sama. Wybierając raty malejące, spłaca się co miesiąc taką samą kwotę kapitału i dzięki temu z każdym miesiącem maleją odsetki. Raty malejące wymagają wyższej zdolności kredytowej ze względu na dość sporą pierwszą ratę, ale są o wiele bardziej opłacalne w perspektywie długofalowej. Więcej na ten temat znajdziesz w artykule – Rodzaj rat kredytowych i ich koszt.

Oprocentowanie i inne koszty

Oczywiście każdy, kto chce poznać łączny koszt kredytu oraz wielkość rat, powinien zwrócić również uwagę na inne parametry. Jednym z nich jest oprocentowanie, ale nie należy zapominać o ubezpieczeniach, prowizji banku i innych dodatkowych opłatach składających się na całkowity koszt. Warto zwracać uwagę na RRSO kredytu. Jest to tak zwana Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania. Im niższy ten parametr, tym spłata powinna być łatwiejsza, ponieważ koszt kredytu jest niski.

Jeśli chcemy dokładnie poznać koszta naszego zobowiązania warto skorzystać z kalkulatorów kredytowych.

Spłata kredytu i jej symulacja on-line

Jeśli ktoś chce dokładnie wiedzieć jak będzie wyglądać spłata zobowiązania to bardzo dobrym pomysłem jest skorzystanie ze specjalnego kalkulatora on-line. Symulatory kredytu hipotecznego na podstawie uzyskanych informacji obliczają kwoty miesięcznych rat oraz informują klienta o łącznym poniesionym przez niego koszcie. Warto skorzystać z takich praktycznych narzędzi internetowych, aby dokładnie przeanalizować ofertę i dowiedzieć się czy jest ona godna naszej uwagi oraz czy nasze możliwości finansowe umożliwiają bezproblemową spłatę zobowiązania.