RRSO kredytu hipotecznego – jakie koszty zawiera?

  • by
RRSO

Każdy, kto choć raz starał się o kredyt hipoteczny w banku, z pewnością otarł się o zagadnienie o nazwie RRSO. Termin ten jest bardzo istotny, szczególnie w przypadku, kiedy liczymy na wyszukanie jak najbardziej korzystnej dla nas oferty bankowej. Co zatem oznacza ten skrót i jakie ma dla nas znaczenie?

RRSO kredytu hipotecznego – Twoja korzystna oferta z banku

RRSO to rzeczywista roczna stopa oprocentowania danego kredytu. Obejmuje wszystkie opłaty oraz koszty kredytu hipotecznego, które będzie musiał ponieść kredytobiorca, są to między innymi:

  • odsetki kredytowe,
  • prowizja,
  • marża,
  • ubezpieczenie kredytu,
  • inne koszta dodatkowe.

Warto zapoznać się z tymi wszystkimi liczbami. Kredyt hipoteczny to poważne zobowiązanie na długie lata, które przez cały okres kredytowania z pewnością będzie miało znaczny wpływ na naszą sytuację finansową. Zobacz co jeszcze wpływa na całkowity koszt kredytu hipotecznego.

RRSO kredytu hipotecznego – informacja o kosztach kredytu

RRSO to wszystkie koszty poniesione przez kredytobiorcę w celu uzyskania kredytu hipotecznego. Otóż nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że placówki bankowe mają obowiązek udzielić nam informacji dotyczących poszczególnych opłat związanych z kredytem. Warto również pamiętać, że dane te muszą być również zawarte w umowie kredytowej podpisanej z bankiem. Więcej na ten temat w artykule na co zwrócić uwagę podpisując umowę kredytową.

RRSO jest to współczynnik, który stanowi sumę wszystkich opłat bankowych. Dzięki temu sami będziemy mogli przekonać się o tym, czy dany kredyt jest rzeczywiście tak bardzo opłacalny jak mówi nam o tym reklama w telewizji lub w internecie. Możemy również skorzystać z pomocy rankingu kredytów hipotecznych, które korzystają z tej wartości przy porównywaniu ofert bankowych.

Jak obliczyć Rzeczywistą Roczną Stopę Kredytu Hipotecznego

Ogólnie stawkę RRSO kredytu oblicza się biorąc pod uwagę średnią złożoną stopę procentową uwzględniając przy tym cały okres naszego kredytowania. Dzięki temu możemy oczywiście porównać kilka ofert innych banków na raz. Oczywiście przyczyni się to do tego, że w końcu będziemy mogli zdecydować się na taką, która jest dla nas najbardziej korzystna. Jeżeli chcemy zatem obliczyć RRSO danej oferty bankowej – nic nie stoi na przeszkodzie, bowiem wiele darmowych urządzeń tego typu można znaleźć właśnie w internecie.