Rodzaje rat kredytowych i ich koszt

  • by
rodzaje rat kredytowych

Spłata kredytu odbywa się za pomocą rat. Ich wysokość oraz ilość ustalane są już na etapie oferty.  Rata kredytowa może przybierać różną formę. Na rynku udzielane są kredyty z ratą malejącą i równą. To, jaki rodzaj rat kredytowych zostanie zastosowany, ma znaczący wpływ na ostatni koszt zobowiązania. Co trzeba wiedzieć o ratach kredytowych?

Rodzaje rat kredytowych

Kredyt hipoteczny możemy spłacić za pomocą rat równych lub malejących. Wybór zazwyczaj należy do kredytobiorcy. Musi on pamiętać, że typ raty zawsze wpływa na koszt całego kredytu. Czym różnią się poszczególne rodzaje rat kredytowych?

Rata równa – oznacza, że przez cały okres kredytowania płaci się taką samą ratę (przy założeniu stałości oprocentowania); w racie równej część kapitałowa rośnie wraz z upływem okresu spłaty, a odsetki maleją; na początku to więc odsetki stanowią główną część spłaty; należy pamiętać, że równa rata kredytu hipotecznego czy długoterminowego gotówkowego wcale nie oznacza, że zawsze będzie się płacić tyle samo; wysokość comiesięcznej spłaty zależy bowiem od zmiennego oprocentowania WIBOR.

Rata malejąca – oznacza, że kredytobiorca przez pierwszy okres spłaty płaci najwyższe raty, a wraz z upływem czasu one maleją; w przeciwieństwie do raty równej przy tej mającej na początku spłaca się przede wszystkim kapitał; sprawia to, że z biegiem czasu odsetki są niższe, a więc i rata mniejsza.

Jeśli chcesz samodzielnie obliczyć koszt kredytu skorzystaj z kalkulatora RRSO.

Oblicz ratę kredytu samodzielnie

Wysokość rat podawana jest zazwyczaj przy ofercie kredytu, można ją jednak wyliczyć samodzielnie. W tym celu najlepiej jest skorzystać z kalkulatora rat kredytowych. Na podstawie podanych parametrów długu oblicza on ratę automatycznie. Aby kalkulator rat kredytowych wskazał właściwą wartość, konieczne jest podanie:

  • kwoty kredytu,
  • liczby rat,
  • okresu kredytowani,
  • oprocentowania.

Wynika to z tego, że niektóre banki mogą dodatkowo obciążać klienta ponad standardowymi kosztami np. ubezpieczeniem czy opłatami manipulacyjnymi.

Zobacz również jakie inne kalkulatory kredytowe, pomogą opracować dokładną symulację kredytu i wybrać najlepszą ofertę bankową.

Z kalkulatora rat kredytowych skorzystać może każda osoba. Jest on prosty w użyciu i bardzo intuicyjny. Z jego obsługą poradzą sobie nawet laicy finansowi. Ważne jest, tylko aby dokładnie wpisać wszystkie wartości wymagane przez narzędzie. Dokładne sprawdzenie kwoty raty kredytu jest niezwykle istotne, by potem nie popaść w kłopoty finansowe. A co zrobić kiedy nie masz na ratę kredytu – sprawdź.

Rata kredytu – gdzie znaleźć jej wysokość?

Informacja o wysokość raty kredytowej, a także terminie jej spłaty zawarta jest w umowie  podpisywanej z bankiem, a dokładnie w harmonogramie spłat. W przypadku, gdy kredyt zawierany jest w oprocentowaniu zmiennym, to harmonogram aktualizowany jest raz na kwartał. W zależności od wysokości stóp procentowych może on zawierać obniżenie lub podwyższenie miesięcznej raty.  Warto wiedzieć również na jakie jeszcze zapisy zwrócić uwagę podpisując umowę kredytową.