Przejdź do treści

Ranking kredytów hipotecznych pomoże w wyborze najlepszej oferty

Czy Ranking kredytów hipotecznych pomoże w wyborze najlepszej oferty? Wybór kredytu mieszkaniowego przysparza Ci sporo trudności? Jeśli nie potrafisz samodzielnie porównać dostępnych ofert, skorzystaj z gotowego rozwiązania, czyli rankingu kredytów hipotecznych. Dowiedz się, na czym to polega i czy można zaufać takiemu zestawieniu.

Jakie parametry są istotne przy porównywaniu kredytów hipotecznych?

Jeśli nie jesteś obeznany z bankowymi terminami, porównanie ofert kredytowych na własną rękę nie będzie proste. Aby ocenić, która z nich jest korzystna, musisz wziąć pod uwagę cały szereg czynników, takich jak chociażby:

  • oprocentowanie nominalne,
  • RRSO,
  • prowizja banku,
  • marża banku,
  • kwota do spłaty,
  • miesięczna rata.

Istotne są także zapisy w umowie, w szczególności te dotyczące dodatkowych opłat. Bank może zastrzec sobie chociażby konieczność wykupienia innych produktów albo ubezpieczeń, a nawet dodatkowe opłaty za wcześniejszą spłatę kredytu. Im mniej takich zapisów w umowie kredytowej, tym jest korzystniejsza dla kredytobiorcy.

Jak działa ranking kredytów mieszkaniowych?

Sprawdzenie pewnych parametrów może nie być możliwe bez otrzymania do ręki umowy, bo dotyczą np. polityki banku, która nie jest podana do ogólnej wiadomości. Ale sporo z nich musi być przekazana konsumentom w jawny, jednoznaczny sposób. I właśnie te dane są wykorzystywane do tworzenia rankingów kredytów hipotecznych.

Jak działają takie narzędzia? Są to zestawienia konkretnych ofert publikowane nie bezpośrednio na stronach banku, ale na niezależnych serwisach o tematyce finansowej. Znajdują się w nich ogólnodostępne dane na temat aktualnej oferty kredytowej instytucji działających na polskim rynku. Wszystkie informacje są podane w takiej samej, skrótowej formie, a także umieszczone w tabeli, dzięki czemu łatwiej objąć je wzrokiem. 

W efekcie nie musisz wczytywać się w zawiłe regulaminy czy też oferty marketingowe, w których bank przedstawia informacje w taki sposób, by były korzystne dla jego interesów. Masz wszystko podane na tacy – wystarczy tylko przejrzeć gotowy ranking kredytów i od razu widzisz, które oferty są dla Ciebie najbardziej opłacalne.

Na co zwrócić uwagę, wybierając ranking kredytów hipotecznych?

Chociaż wszystkie rankingi kredytów mieszkaniowych działają na podobnej zasadzie, mogą różnić się szczegółami, które wpływają na komfort użytkownika oraz jego zainteresowanie konkretnymi ofertami. Z tego powodu patrzeć na obecność następujących elementów:

  • przykładowe wyliczenia – suche fakty nie przemawiają do wyobraźni tak jak konkrety. Warto zatem zadbać o tym, aby w kalkulatorze znajdowały się przykładowe wyliczenia dotyczące szacunkowej kwoty do spłaty oraz wysokości miesięcznej raty dla kredytu zaciąganego na konkretną sumę;
  • szczegółowe informacje o ofercie – co prawda ideą kalkulatora jest przedstawianie danych w pigułce, ale bardziej drobiazgowe informacje też zainteresują kredytobiorców, a w szczególności tych, który poważnie rozważają daną ofertę. Warto udostępnić taką opcję, np. w postaci rozwijanej listy, z której skorzystają tylko te osoby, które zechcą ją zobaczyć;
  • przycisk kierujący do kontaktu z bankiem – każdy zainteresowany może skontaktować się z bankiem na własną rękę. Jednak przycisk kierujący bezpośrednio do strony banku albo znajdującego się na niej chatu może skrócić tę drogę, a tym samym przyspieszyć podjęcie decyzji o wypełnieniu wniosku kredytowego.

Czy ranking kredytów mieszkaniowych to wiarygodne źródło?

Umieszczone w rankingu kredytów hipotecznych informacje pochodzą z dobrych i sprawdzonych źródeł – najczęściej są to strony internetowe banku, które muszą przedstawiać aktualną ofertę. Ale trzeba pamiętać, że jest ona zawsze orientacyjna. Gdy wejdziesz na stronę konkretnego kredytu w swoim banku, na pewno zobaczysz na niej klauzulę informującą o tym, że to jedynie przykładowa oferta i że rzeczywiste warunki kredytowania mogą być inne.

Jest to związane z tym, że każda umowa kredytowa jest dopasowywana do zdolności kredytowej klienta. Jeśli jest wysoka, może liczyć na lepsze warunki, a jeśli niska instytucja wprowadza do niej zapisy mające na celu zabezpieczenie swoich interesów. Każdy kredytobiorca może też podjąć negocjację z bankiem.

Wniosek? Ranking kredytów mieszkaniowych powinien stanowić jedynie wskazówkę, która ułatwi Ci zorientowanie się w ofercie rynkowej. Przedstawione w nim dane nie są jednak w żaden sposób gwarantowane przez banki. W rzeczywistości możesz zatem otrzymać całkiem inną ofertę. I nie będzie to winą rankingu, bo ten spełnił swoją funkcję bez zarzutu – przedstawił uśrednioną, orientacyjną ofertę dla przeciętnego kredytobiorcy. 

Pamiętaj o tym, że nie musisz porównywać kredytów hipotecznych na własną rękę. Zawsze możesz skorzystać z pomocy pośrednika lub eksperta kredytowego, który zrobi to za Ciebie. Mało tego. Przedstawi Ci najlepsze oferty, które będą dopasowane do Twojej indywidualnej sytuacji. Taka osoba będzie też wsparciem przy kompletowaniu dokumentów, które należy dołączyć do wniosku kredytowego, a nawet przy prowadzeniu negocjacji z bankiem.

Secured By miniOrange