Ranking kredytów hipotecznych pomoże w wyborze najlepszej oferty

  • by
Ranking kredytów hipotecznych

Zanim przejdziemy do tego, co zawiera ranking kredytów hipotecznych, należy przeanalizować swój budżet i określić rzeczywiste potrzeby. Każde zobowiązanie należy spłacić i to w ustalonym terminie. Konieczne jest wobec tego dokładne przemyślenie swojego wyboru. Jest kilka kwestii, na które należy zwrócić uwagę, decydując się na kredyt hipoteczny.

Ranking kredytów hipotecznych – wybierz dla siebie najkorzystniejszą ofertę

Zawsze może zdarzyć się tak, że potrzebować będziemy zastrzyku gotówki na zakup jakiegoś sprzętu, samochodu czy domu. Niezależnie od tego, na jaką inwestycję się zdecydujemy, nasz wybór powinien być dobrze przemyślany. Kredyt hipoteczny jest zobowiązaniem mającym wpływ na budżet domowy przez kolejne lata. Dlatego należy myśleć nie tylko o teraźniejszości, ale też o przyszłości. Pierwszym krokiem jest ocenienie całkowitego kosztu kredytu. W tym celu należy poznać składające się na niego elementy. Najistotniejsza jest wysokość Rzeczywistej Rocznej Stopy Oprocentowania, co pozwoli na określenie całkowego kosztu kredytu. Na wysokość naszego zobowiązania wpływ mają:

  • oprocentowanie kredytu,
  • ubezpieczanie,
  • prowizja
  • szereg innych opłat dodatkowych.

Wysokość RRSO można z łatwością sprawdzić w Internecie. Z pomocą przychodzą gotowe narzędzia takie jak kalkulatory kredytowe, porównywarka i ranking kredytów hipotecznych. Zawierają one wykaz banków wraz z ich bieżącymi ofertami – łącznie z informacją o RRSO, oprocentowaniu, prowizji, kwocie do spłaty i wysokości comiesięcznej raty.

Na jaki rodzaj rat się zdecydować?

Po przeanalizowaniu budżetu i znalezieniu interesującej oferty kredytu, przychodzi czas na określenie okresu jego spłaty. Należy się zastanowić, czy bardziej korzystną dla nas opcją będzie wybranie krótszego czasu spłaty, czyli z wyższa ratą czy dłuższego okresu i niższą comiesięczną kwotą do zapłacenia. Do wyboru mamy raty równe lub malejące. W przypadku rat równych każdego miesiąca mamy do zapłacenia stałą kwotą plus odsetki. Najpierw płacone są przede wszystkim odsetki, a w mniejszym stopniu kapitał. W przypadku rat malejących szybciej spłacany jest kapitał, a suma odsetek i kwota rat są coraz niższe.

Sprawdź również co zrobić kiedy Cię nie stać na spłatę kredytu hipotecznego.