Ranking kredytów budowlanych – wybierz najlepszy produkt na budowę domu. Budowa domu to poważna decyzja i ogromny wydatek, który najczęściej przekracza możliwości finansowe przeciętnego Kowalskiego. Dlatego też wielu Polaków decyduje się na realizację tej inwestycji z pomocą kredytu hipotecznego. A w wybraniu tego najkorzystniejszego może pomóc ranking kredytów budowlanych.
Tematy poruszone w artykule
Kredyt hipoteczny na budowę domu – najważniejsze aspekty
Kredyt mieszkaniowy i kredyt budowlany to w gruncie rzeczy dwa warianty kredytu hipotecznego. Co je łączy? Oba są kredytami celowymi, co oznacza, że pozyskane z nich środki mogą zostać wykorzystane tylko na zrealizowanie konkretnej transakcji.
Kredyt mieszkaniowy i kredyt budowlany – różnice dotyczą m.in.
- zabezpieczenia kredytu – w przypadku kredytu budowlanego częstą praktyką jest zastępowanie wkładu własnego w gotówce działką. W takiej sytuacji na działkę nakładana jest hipoteka, tak samo jak na dom, który na niej powstanie;
- dokumentów, które należy dołączyć do wniosku kredytowego – wymagania banków są pod tym względem różne. Najczęściej kredytobiorcy są proszeni o dostarczenie: pozwolenia na budowę, projektu technicznego, dziennika budowy, kosztorysu budowy, a nawet wypisu i wyrysu z ewidencji gruntu oraz potwierdzenia prawa własności działki;
- sposobu wypłaty środków – pieniądze nie są wypłacane od razu w całej wysokości, ale w transzach. Po zrealizowaniu zakresu prac przypisanego do pierwszego etapu budowy bank uruchomi drugą pulę środków – i tak za każdym razem.
Jak działa ranking kredytów budowlanych?
Przeglądasz oferty banków, ale nie jesteś w stanie ocenić, która z nich jest najlepsza? Nie ma w tym nic dziwnego. Bankowa terminologia często nie jest przystępna, a same strony z ofertami podkreślają informacje istotne z punktu widzenia banku – ewentualne zagrożenia dla klienta są z kolei zaprezentowane w taki sposób, by nie rzucały się od razu w oczy.
Dobrym narzędziem do porównania kredytów budowlanych w bankach jest ranking online. Takie zestawienia przygotowuje wiele stron o tematyce finansowej. Ich cel jest następujący: przedstawić aktualną ofertę wszystkich działających na rynku banków w maksymalnym uproszczeniu. W czytelnej tabeli znajdują się takie dane o kredytach budowlanych, jak np.:
- RRSO i/lub oprocentowanie nominalne,
- prowizja i/lub marża banku,
- rodzaj rat: malejące albo równe.
Jak korzystać z rankingu kredytów? Wystarczy tylko przejrzeć zebrane w nim informacje, aby wyrobić sobie ogólny pogląd na sytuację na rynku. Takie zestawienia są aktualizowane raz w miesiącu, zatem zebrane w nich dane są zgodne z aktualną ofertą banków.
Po czym rozpoznać dobry ranking kredytów?
Rankingi kredytów budowlanych można znaleźć na wielu stronach o tematyce finansowej. Zazwyczaj są publikowane na serwisach niezwiązanych bezpośrednio z żadnym bankiem, zatem można je traktować za obiektywne źródło. Jakie funkcje takich zestawień są najbardziej doceniane przez użytkowników?
Nie da się ukryć, że potencjalni kredytobiorcy wynoszą najwięcej korzyści z takich rankingów, w których znajdują się przykłady, bo to pomaga w zrozumieniu mechaniki działania produktów finansowych. W dobrym zestawieniu powinny pojawić się zatem kolumny z obliczeniami dotyczącymi całkowitej kwoty do spłaty i miesięcznej raty dla pewnych założeń – takich samych dla każdej oferty.
Jeśli klient będzie zainteresowany jakąś konkretną ofertą, na pewno z chęcią pozna więcej szczegółów. Warto zatem znaleźć taki kalkulator, w którym jest do nich bezpośredni dostęp, np. pod postacią rozwijanej listy, która jest niewidoczna podczas przeglądania tabeli w standardowym trybie.
Nie zaszkodzi, jeśli w kalkulatorze znajdą się przyciski odsyłające od razu do strony banku i ułatwiające nawiązanie kontaktu z konsultantem. To na pewno przyspieszy cały proces towarzyszący podejmowaniu decyzji o zaciągnięciu kredytu budowlanego. Przydatne okażą się też wszelkie filtry, przy użyciu których uporządkujesz wiersze tabeli zgodnie z tym parametrem, który Cię najbardziej interesuje – tak jak przy przeglądaniu produktów w sklepie internetowym.
Czy warto korzystać z rankingów kredytów budowlanych?
Odpowiedź na to pytanie może być tylko jedna: oczywiście, że tak. Trzeba to jednak robić z głową. Co mamy na myśli? Znajdujące się w rankingu dane pochodzą ze stron internetowych banków. A na każdej z nich znajdziesz informację o tym, że prezentowane informacje są orientacyjne i nie należy ich rozumieć jako gwarancji na otrzymanie dokładnie takich warunków kredytu.
Na to, co dokładnie zaproponuje Ci bank, wpływa w dużej mierze Twoja zdolność kredytowa. Jeśli jest niska, nie jesteś w stanie wynegocjować superkorzystnej oferty. To bank jest tu na wygranej pozycji i może dyktować takie warunki, które zabezpieczą jego interes na wypadek hipotetycznej niewypłacalności z Twojej strony.
Jeśli jednak masz wysoką zdolność kredytową, nic nie stoi na przeszkodzie temu, by podjąć negocjację z bankiem w celu otrzymania lepszych warunków kredytowania niż rynkowe. Jeśli chcesz zyskać przewagę, możesz skorzystać ze wsparcia profesjonalisty, czyli pośrednika lub doradcy kredytowego. Taka osoba nie tylko podsunie Ci dobre argumenty, ale wręcz może uczestniczyć w rozmowie z przedstawicielem banku, aby jak najlepiej reprezentować Twoje interesy.