Wypełnienie i złożenie wniosku kredytowego to dwa pierwsze kroki na drodze do zakupu nieruchomości na kredyt. Zobacz, co warto o tym wiedzieć zanim udasz się do banku z wypełnionym formularzem.
Tematy poruszone w artykule
Czego warto dopilnować przed złożeniem wniosku o kredyt?
Podczas weryfikacji Twojego wniosku kredytowego bank nie tylko analizuje informacje, które otrzymał od Ciebie, ale też sprawdza je we własnych źródłach. Cały proces przebiega wieloetapowo i biorą w nim udział zarówno specjalne algorytmy, jak i wysoce wykwalifikowani specjaliści z zakresu analityki bankowej.
Po co o tym wspominamy? Bo wciąż zdarzają się osoby, które uważają, że może uda im się oszukać system. A nawet jeśli się nie uda, to warto spróbować, bo to nic nie kosztuje – najwyżej nie wyjdzie. Otóż, w rzeczywistości wygląda to zupełnie inaczej i może Cię słono kosztować.
Okazuje się bowiem, że kłamstwo we wniosku kredytowym jest traktowane jako próba wyłudzenia pieniędzy, a tym samym podlega odpowiedzialności karnej. Efektami takiego działania będą zatem nie tylko negatywna ocena zdolności kredytowej, ale nawet kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat. Konsekwencje takiego celowego działania są zatem bardzo poważne.
Przed złożeniem wniosku w banku upewnij się także, że wszystkie pola formularza są wypełnione. Jeśli nie wiesz, co w nich wpisać, skonsultuj się z pracownikiem banku odpowiedzialnym za sektor kredytów hipotecznych albo z profesjonalnym doradcą/pośrednikiem kredytowym.
W jaki sposób puste pola we wniosku kredytowym mogą Ci zaszkodzić? Może to zostać odebrane jako próba ukrycia pewnych danych. A jeśli kredytobiorca ma coś do ukrycia, może później sprawiać problemy. Niewypełnione pola we wniosku o kredyt to zatem niemal stuprocentowa gwarancja negatywnej oceny zdolności kredytowej.
Co dołączyć do wniosku kredytowego?
Sam wniosek nie wystarczy, aby otrzymać kredyt hipoteczny. Bank musi zweryfikować zarówno Twoją historię, jak i obecną sytuację finansową, a także samą nieruchomość, którą zamierzasz kupić za pieniądze z kredytu. A do tego nie wystarczą bazy danych, do których mają dostęp banki. Stąd konieczność dostarczenia dodatkowych dokumentów dotyczących m.in.:
- wysokości Twoich dochodów oraz sposobu ich pozyskiwania – bank może zażądać umowy z pracodawcą, wypełnionego przez niego formularza o wysokości wynagrodzenia, a nawet formularza PIT z ubiegłego roku. Jeszcze więcej dokumentów będą musieli zdobyć przedsiębiorcy, którzy prowadzą własną działalność;
- Twoich zobowiązań finansowych – jeśli chodzi o aktualnie spłacane kredyty i pożyczki, bank dostanie potrzebne dane z BIK-u. Ale musisz samodzielnie poinformować m.in. o zasądzonych alimentach, uprawomocnionym rozwodzie lub rozdzielności majątkowej;
- wartości kupowanej nieruchomości oraz jej stanu prawnego – bank będzie potrzebować np. odpisu z księgi wieczystej, umowy z deweloperem lub obecnym właścicielem, a nawet rzutu mieszkania. Większe wymagania są stawiane kredytobiorcom, którzy zamierzają zbudować dom za pieniądze z kredytu. Takie osoby zostaną najpewniej poproszone o dołączenie do wniosku m.in. wyrysu i wypisu z ewidencji gruntów, pozwolenia na budowę, kosztorysu, dziennika budowy oraz projektu technicznego.
Co się stanie, jeśli o czymś zapomnisz? Procedura zostanie wstrzymana aż do czasu dostarczenia wszystkich wymaganych dokumentów. Najlepiej się z tym pospieszyć, gdyż każdy dzień zwłoki działa na Twoją niekorzyść. Zniecierpliwiona instytucja może po prostu zrezygnować z kontynuowania procesu sprawdzania Twojej zdolności kredytowej, a wtedy będziesz musiał zaczynać ze wszystkim od początku.
Czy wniosek kredytowy trzeba złożyć w banku osobiście?
Chociaż już od dawna niektóre banki pozwalały na składanie wniosków kredytowych online, liczba instytucji udostępniających tę opcję zwiększyła się w ostatnim czasie – ze względu na pandemię koronawirusa. Obecnie masz więc dużą szansę na to, że i Twój bank umożliwia dopełnienie niezbędnych formalności przez internet. Jeśli tak jest, do placówki banku pójdziesz tylko raz, aby podpisać umowę kredytową. Całą resztę spraw okołokredytowych załatwisz bez wychodzenia z domu.
Kiedy warto złożyć wniosek kredytowy w oddziale banku? Chociażby wtedy, gdy masz jeszcze jakieś pytania na ostatnią chwilę – np. chcesz zapytać o to, jak wypełnić konkretne pole w formularzu, albo nie jesteś pewien, czy masz wszystkie wymagane dokumenty. To także szansa na dopytanie, ile trzeba czekać na odpowiedź banku, gdyż czas oczekiwania może zależeć od liczby aktualnie przetwarzanych wniosków kredytowych.