Przejdź do treści

Kredyt hipoteczny a może wynajem? Co wybrać?

Kredyt hipoteczny a może wynajem? Co wybrać? Ciasne, ale własne? A może lepiej wynajmowane? Ciągłe zmiany na rynku nieruchomości powodują, że osoby szukające mieszkania coraz częściej zastanawiają się, czy pozostać przy wynajmie, czy też zdecydować się na zakup mieszkania na kredyt. Sprawdź wszystkie za i przeciw!

Kredyt hipoteczny a może wynajem? Co wybrać?

  • Zakup mieszkania na kredyt może być alternatywą dla płacenia za wynajem lokum.
  • Choć posiadanie własnego mieszkania ma wiele zalet, to jednak nie jest pozbawione wad.
  • Nie każdy może sobie pozwolić na zakup mieszkania na kredyt.

Kredyt na mieszkanie czy wynajem – porównanie

O ile w krajach zachodnich panuje obecnie moda na wynajmowanie mieszkań, o tyle w Polsce od zawsze obowiązuje trend na posiadanie nieruchomości na własność. Argumentami, które przemawiają za tym rozwiązaniem są przede wszystkim poczucie stabilności, chęć urządzenia mieszkania zgodnie z własnymi potrzebami, a także aspekt finansowy. Kupione mieszkanie jest dobrą lokatą kapitału, bo w razie potrzeby można je zawsze sprzedać, żeby uwolnić gotówkę na jakiś cel.

Z drugiej strony, trzeba pamiętać, że kredyt to niemałe zobowiązanie. Umowa jest zawierana zwykle na co najmniej 20 (a czasem nawet 30) lat. A to oznacza, że przez cały ten czas nieruchomość należy do Ciebie i do banku. Jeśli w międzyczasie Twoja sytuacja materialna ulegnie pogorszeniu, musisz liczyć się z możliwością utraty mieszkania na rzecz kredytodawcy. Jeśli dodatkowo zdecydujesz się na kredyt ze zmiennym oprocentowaniem, przez cały czas będziesz się też martwić możliwością nagłego wzrostu raty na skutek podniesienia stóp procentowych – na co zresztą nie masz żadnego wpływu.

Do zalet wynajmowania mieszkania należy chociażby poczucie wolności. Możesz mieszkać w jednym mieście przez rok, a później przenieść się gdzieś indziej – nawet z granicę, o ile nie trzymają Cię w Polsce inne zobowiązania. Stresu mogą Ci dostarczyć co najwyżej wysokie ceny na rynku wynajmu lub widmo konieczności szybkiej przeprowadzki, jeśli właściciel nagle wypowie Ci umowę. Rynek lokali na wynajem jest jednak bardzo bogaty, szczególnie w dużych miastach, więc znalezienie czegoś nowego nie powinno być problemem nie do pokonania. 

Bardzo wielu osobom w wynajmowanych mieszkaniach przeszkadza to, że nie mogą wprowadzać w nich zmian. Każdy remont czy poważniejsze domeblowanie musi być wcześniej uzgodnione z właścicielem – tak jak decyzja o adopcji zwierzaka czy zamieszkaniu z drugą osobą. Pieniądze wydawane na wynajem nie wrócą też do Ciebie w żaden sposób – w odróżnieniu od tych wydawanych na ratę kredytu, która jednak sprawia, że pewnego dnia nieruchomość będzie należeć tylko do Ciebie.

Na co zwrócić uwagę, wybierając między zakupem na kredyt a wynajmem mieszkania?

Wybierając między wynajmem a kredytem na własne mieszkanie, zwróć uwagę przede wszystkim na swoją sytuację finansową i życiową. Kredyt wymaga poukładania pewnych spraw i posiadania stałych, dobrych zarobków. W przypadku wynajmu raczej nikt Cię nie pyta o to, ile zarabiasz – dopóki płacisz w terminie, właściciela nie obchodzi, jak wygląda Twoje życie.

Aspektem, którego waga zyskała na znaczeniu w ostatnich miesiącach, jest również aktualna sytuacja gospodarcza w kraju. W dobie rosnących w zastraszającym tempie stóp procentowych, coraz częściej okazuje się, że zakup mieszkania na kredyt nie był tak dobrym pomysłem, jak wydawało się na początku. W sytuacji, gdy rata wzrosła o ⅓ lub nawet o 100%, może się okazać, że koszt wynajmu jest niższy. Tym samym pozwoliłby na życie bez zaciskania pasa i tego strachu, że stracisz lokum, w które włożyłeś już tyle pieniędzy i serca.

Z drugiej strony, mieszkanie kupione za kredyt też można sprzedać. W ten sposób możesz odzyskać część pieniędzy z opłaconych rat, a tym samym dysponować gotówką, która pozwoli Ci przetrwać ciężki czas. Jeśli sytuacja ekonomiczna w kraju pogorszy stan Twoich finansów, a Ty mieszkasz w wynajętym lokum, nie masz szans na żaden zastrzyk pieniędzy. W najczarniejszym scenariuszu możesz skończyć i bez dachu nad głową, i bez żadnej gotówki.

Nie chcemy odradzać Ci żadnej z tych opcji, bo – jak już wcześniej wskazaliśmy – każda ma swoje wady i zalety. Chcemy tylko uświadomić Ci to, że sytuacja każdego człowieka jest inna, zatem przy podejmowaniu tak ważnej decyzji powinien mieć na względzie swoje możliwości, a nie jakieś ogólne zalecenia. Te mogą się bowiem zupełnie nie sprawdzić w Twoim przypadku.

Kiedy zakup mieszkania na kredyt nie jest możliwy?

Niestety, nie zawsze decyzja między kredytem a wynajmem jest możliwa. Nie każdy może sobie bowiem pozwolić na zebranie wkładu własnego w wymaganej przez bank wysokości. Problemem może też być negatywna historia w BIK-u, która na długi czas przekreśla szanse na zakup mieszkania na kredyt.

Kredyt hipoteczny a może wynajem? Co wybrać?

Czy w takiej sytuacji jedynym wyjściem jest wynajmowanie mieszkania i skreślenie marzeń o własnym M? Nie warto się poddawać. Przyjrzyj się swojej sytuacji finansowej i skonsultuj z doradcą kredytowym, który ma najświeższą wiedzę o aktualnej sytuacji na rynku. Być może uda Ci się znaleźć jakieś rozwiązanie, które choć o krok przybliży Cię do zrealizowania tego marzenia.

Secured By miniOrange