Przejdź do treści

Jak poprawnie wypełnić wniosek kredytowy?

Jak poprawnie wypełnić wniosek kredytowy? Złożenie wniosku kredytowego w banku to ważny krok. Warto się do niego dobrze przygotować, bo właśnie na tym etapie wielu kredytobiorców przekreśla swoją szansę na pozytywną decyzję. Oto garść wskazówek, dzięki którym bez problemu wypełnisz wniosek o kredyt hipoteczny i złożysz go w banku.

O czym pamiętać, wypełniając wniosek kredytowy?

Nie jesteśmy w stanie dać Ci instrukcji pokazującej, jak krok po kroku wypełnić wniosek kredytowy. I nie chodzi tu o brak chęci pomocy z naszej strony, a o to, że taki wniosek w każdym banku wygląda inaczej. Przygotowanie jednej uniwersalnej instrukcji nie jest więc możliwe.

W każdym wniosku znajdzie się jednak pięć głównych grup informacji, które musisz podać:

  • osobiste – służące do identyfikacji oraz komunikacji z Tobą;
  • rodzinne – wskazujące m.in. na Twój stan cywilny, liczbę dzieci czy liczbę domowników;
  • finansowe – związane z Twoimi zarobkami, wydatkami oraz innymi zobowiązaniami finansowymi;
  • przedmiotowe – dotyczą konkretnej nieruchomości, którą zamierzasz kupić na kredyt;
  • kredytowe – są to dane o tym, jaki kredyt Cię interesuje (kwota, rodzaj rat, okres kredytowania).

Uważaj na to, by nie pozostawiać żadnych pól pustych. Jeśli nie wiesz, co w nich wpisać, skonsultuj się ze specjalistą – doradcą kredytowym lub pracownikiem banku. Niewypełnione pola mogą być sygnałem świadczącym o tym, że masz coś do ukrycia. A to nie pomoże Ci w otrzymaniu pozytywnej oceny zdolności kredytowej.

Przy wypełnianiu wniosku kredytowego nie należy się też spieszyć. Zarezerwuj sobie na to tyle czasu, by wystarczyło go na dokładne przeczytanie dokumentu, skonsultowanie niezrozumiałych kwestii ze specjalistą, a następnie wypełnienie wszystkich rubryk.

Pod żadnym pozorem nie podawaj we wniosku nieprawdziwych danych, które mają przedstawić Twoją sytuację finansową w lepszym świetle. W przypadku starania się o kredyt hipoteczny powiedzenie “kłamstwo ma krótkie nogi” jest szczególnie istotne. Analiza przed udzieleniem kredytu zakłada bowiem bardzo dokładne prześwietlenie Twojej osoby. Szansa na to, że kłamstwo ujdzie Ci płazem, jest minimalna. Mało tego. Do konsekwencji celowego podania nieprawdziwych informacji we wniosku kredytowym nie należy tylko odmowna decyzja z banku. Zgodnie z Art. 297 Kodeksu Karnego jest to czyn zagrożony karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.

Co należy dołączyć do wniosku o kredyt hipoteczny?

Sam wniosek to nie wszystko. Bank może wymagać złożenia wraz z nim dodatkowych dokumentów. Jakich? Wszystko zależy od polityki konkretnej instytucji. Najczęściej będą to zaświadczenie o zarobkach od pracodawcy, wyciąg z konta, na które wpływa Twoje wynagrodzenia, a także formularz PIT-11 z poprzedniego roku.

Potrzebne mogą się też okazać dokumenty dotyczące samej nieruchomości, którą zamierzasz kupić za pieniądze z kredytu. Mogą to być np. odpis z księgi wieczystej, umowa przedwstępna ze sprzedającym lub deweloperem, a nawet wypis i wyrys z ewidencji gruntów oraz pozwolenie na budowę.

To, jakie dokumenty musisz złożyć w komplecie z wnioskiem kredytowym, zależy od wymogów konkretnego banku oraz tego, na co bierzesz kredyt hipoteczny – zakup mieszkania od dewelopera lub z rynku wtórnego, zakup działki budowlanej czy budowę domu. Najlepiej zapytaj o to w placówce banku jeszcze przed złożeniem wniosku, aby oszczędzić sobie późniejszych problemów.

Jak prawidłowo złożyć wniosek kredytowy?

Najprostszym sposobem na złożenie wniosku kredytowego jest wizyta w najbliższej placówce banku. W takiej sytuacji masz okazję porozmawiać z doradcą kredytowym w banku, który rozwieje ewentualne wątpliwości i pomoże Ci uzupełnić wszystkie rubryki dokładnie tymi danymi, które są wymagane.

Czy można złożyć wniosek kredytowy online? Taką możliwość oferuje duża liczba instytucji. O ile należy do nich Twój bank, nic nie stoi na przeszkodzie, aby załatwić wszystko przez internet, bez wychodzenia z domu. Jeśli po drodze napotkasz jakieś trudności, zawsze możesz skonsultować się z infolinią banku dostępną telefonicznie lub poprzez chat na stronie internetowej.

 

Źródła:

Ustawa z dnia 6 czerwca 1997 r. – Kodeks karny: https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=wdu19970880553

 

Secured By miniOrange