Chcesz otrzymać kredyt na zakup nieruchomości, auta lub dowolny cel, a bank odmówił Ci jego udzielenia? Oto najczęstsze z powodów, dla których bank odmawia przyznania kredytu. Sprawdź co zrobić, by uniknąć nieprzyjemnych rozczarowań. Każdy bank ma własny, a nie rzadko też bardzo złożony mechanizm przyznawania kredytów. W niektórych bankach udzielenie kredytu wiąże się z koniecznością złożenia mnóstwa dokumentów i spełnieniu wytycznych, w których sytuacja finansowa kredytobiorcy odgrywa główną rolę. Uzyskanie pozytywnej decyzji kredytowej ma także związek z naszą zdolnością kredytową, a nieraz z historią spłat poprzednich zobowiązań. Kiedy możesz nie dostać kredytu?
Tematy poruszone w artykule
Zła historia kredytowa – prawie zawsze równa się odrzuceniem wniosku
Pod pojęciem historii kredytowej należy rozumieć wszystkie poprzednie transakcje finansowe kredytobiorcy, które miały na celu spłatę zobowiązań i pożyczek. Jeśli kredytobiorca w swojej historii spłat zebrał negatywne wpisy w Biurze Informacji Kredytowej i w innych podobnych rejestrach to dla banku od razu zapala się czerwone światło.
Zaległości w spłatach rat kredytowych, zaniechanie lub całkowity brak spłat dyskwalifikują kredytobiorcę z otrzymania innego wsparcia finansowego.
Ważne, brak takiej historii kredytowej to też zła informacja dla banku, a często traktowana na równi z negatywną oceną.
Swoją historię kredytową można odbudować, spłacając wszystkie należności. Gdy masz pozytywną historię kredytową to pierwszy krok do rozpatrzenia wniosku o kredyt i otrzymania wnioskowanej kwoty.
Odrzucenie wniosków przy kredytach hipotecznych – co może wstrzymać podpisanie umowy?
Wnioski o kredyt hipoteczny to obok kredytów gotówkowych, jedna z najbardziej popularnych form dodatkowego finansowania przez bank.
Kredytu hipotecznego możemy nie otrzymać, gdy nasza zdolność kredytowa jest zbyt niska, to oczywiste, ale nie tylko z tego powodu banki odrzucają wnioski. Innym ważnym argumentem, przemawiającym za tym, by wstrzymać wypłatę środków jest zły stan techniczny budynku lub niejasna sytuacja dziedziczenia, czy prawa własności. Jeśli sądzisz, że istnieją sposoby na to, by zataić przed bankiem stan Twojej nieruchomości to jesteś w błędzie. Weryfikacja trwa dość długo, a parametry budynku szacuje odpowiednio przygotowana osoba, zajmująca się wyceną nieruchomości. Raczej mało prawdopodobne, by jakakolwiek niejasność umknęła bankowi. Co analityk może znaleźć w księdze wieczystej, a co na pewno nie spodoba się bankowi? To przede wszystkim zapisy z wpisem do hipoteki, dożywocie, bądź służebność. Takie adnotacje skutecznie uniemożliwiają szybkie zbycie nieruchomości, co w przypadku zaniechania spłaty kredytu postawi bank w bardzo trudnej sytuacji.
Finalnie, sprawa wygląda następująco – brak dokumentacji, niejasna sytuacja budynku, równa się odrzucony wniosek.
Zbyt niska zdolność kredytowa – popracuj nad swoimi finansami
Zdolność kredytowa to wyliczenie banku dotyczące tego, ile dana osoba jest w stanie od niego pożyczyć, biorąc pod uwagę nie tylko kapitał, ale również odsetki i prowizje.
Zdolność kredytową każdy z banków wylicza w inny sposób, biorąc pod uwagę zupełnie różne parametry. Istnieją oczywiście powielane podpunkty, takie jak: dochód netto, koszt utrzymania, inne zobowiązania finansowe, czy wykształcenie, ale dobrze jest porównać swoją zdolność kredytową w kilku bankach, bo ta może się różnić.
Scoring, czyli wynik wyliczanej zdolności kredytowej może być zbyt niski, wówczas bank nie udzieli nam kredytu, a wniosek zostanie odrzucony. A w jakich sytuacjach taka ocena będzie niezbyt korzystna?
Najczęstszym powodem niskiej zdolności kredytowej są wątpliwe lub niskie dochody i w dodatku udokumentowane umowami cywilno-prawnymi. Przed bankiem będzie trzeba udowodnić, że otrzymywane w ten sposób wynagrodzenie ma charakter stały, a nie incydentalny. Jeśli jest inaczej, wniosek najpewniej zostanie odrzucony.
Pamiętaj też, by we wniosku nie przekłamywać rzeczywistości, bank i tak zweryfikuje przelewy i wpływy z przynajmniej 3 ostatnich miesięcy.
A jak prezentują się Twoje wydatki? Jeśli starasz się o kredyt to konieczne będzie zastanowienie się nad tym, ile pieniędzy otrzymujesz, ale ile wydajesz. Jeśli masz już jakieś kredyty, a raty na poczet ich spłaty są dość wysokie to dobrym wariantem na polepszenie swojej sytuacji finansowej będzie ich konsolidacja. Ta, pozwoli zmniejszyć sumę rat spłacanych w danym miesiącu i poprawi Twoją zdolność kredytową.
Być może bank przedstawi nam informacje dotyczącą złej lub bardzo niskiej punktacji, wówczas mamy szansę na poprawę wskaźników i następnie udanie się jeszcze raz po określony kredyt.
Podsumowując: co na pewno wpłynie na to, że Twój wniosek kredytowy zostanie odrzucony?
- Zbyt niskie dochody i otrzymywane z umów o charakterze cywilno-prawnym.
- Za wysokie koszty utrzymania i inne zobowiązania finansowe.
- Kredyty, pożyczki spłacane w trakcie wnioskowania o nowy kredyt.
- Posiadane karty kredytowe.
- Zła historia kredytowa, czyli zaległości lub zaniechanie spłat kredytów w innym banku.
- Złe wpisy w BIK dotyczące naszej historii kredytowej.
- Niska zdolność kredytowa.
- Niejasna sytuacja własnościowa nieruchomości.
- Zły stan techniczny nieruchomości przy wnioskowaniu o kredyt hipoteczny.