Przejdź do treści

Jak zaciągnąć kredyt gotówkowy na umowę o dzieło lub zlecenie

Jak zaciągnąć kredyt gotówkowy na umowę o dzieło lub zlecenie? To pytanie zadaje sobie wiele osób. W tym artykule rozwiejemy Twoje wątpliwości na ten temat. Według Związku Przedsiębiorstw Finansowych aż 60% Polaków posiada kredyt lub pożyczkę. Czasami sytuacja życiowa zmusza nas do pożyczenia pieniędzy, innym razem jest to efekt niechęci do wydawania większej ilości gotówki za jednym razem. Dzięki ratom możemy rozłożyć płatność i spłacać ją regularnie przez dłuższy czas, co z pewnością jest pewnym udogodnieniem dla bieżącego budżetu domowego.

O ile w przypadku pożyczek próg wejścia jest niski, tak uzyskanie kredytu wiąże się już ze ściśle określoną procedurą. Firmy pożyczkowe mogą udzielić świadczeń finansowych bez konieczności dokładnego sprawdzania pożyczkobiorcy. Banki z kolei, zgodnie z zapisami prawa bankowego, są zobowiązane do sprawdzania zdolności kredytowej swoich potencjalnych klientów.

Czy rodzaj umowy wpływa na decyzję kredytową?

Odpowiedź na to pytanie jest jednoznaczna: tak. Forma zatrudnienia jest jednym z elementów branych pod uwagę przez bank podczas akceptowania lub odrzucania wniosku kredytowego. Przyczyna takiego stanu rzeczy jest oczywista – umowa o pracę (zwłaszcza na czas nieokreślony) charakteryzuje się większą stabilnością niż umowy cywilnoprawne. Dla banku jest to równoznaczne z tym, że większe szanse na spłacenie swoich zobowiązań ma pracownik ze stałym źródłem dochodu niż ktoś, kto od czasu do czasu realizuje zlecenie.

Uzasadniona jest również obawa o ciągłość zatrudnienia. Mówiąc wprost, szanse na utratę pracy przez osoby na etacie są mniejsze niż w przypadku umów cywilnoprawnych.

Czy to oznacza, że osoba zatrudniona na umowie o dzieło lub umowie zlecenie nie ma szansy na otrzymanie kredytu? Niekoniecznie – trzeba tylko zwrócić uwagę na kilka istotnych aspektów, o czym w dalszej części artykułu.

Umowa zlecenie / o dzieło a decyzja kredytowa

Ciągłość zatrudnienia, wysokość dochodów, stałe wpływy na konto i pozytywna historia kredytowa – to najważniejsze elementy wpływające na uzyskanie pozytywnej decyzji kredytowej przez osoby zatrudnione na umowie cywilnoprawnej. Co należy zrobić, aby forma zatrudnienia nie była przeszkodą w uzyskaniu środków pieniężnych?

Jak zaciągnąć kredyt gotówkowy na umowę o dzieło lub zlecenie – sprawdź banki

W pierwszej kolejności musisz zorientować się, które banki udzielają kredytu gotówkowego osobom zatrudnionym na umowie zlecenie / o dzieło. Ze względu na coraz większe zapotrzebowanie na taką usługę, większość banków wprowadziła ją do swojej oferty. Zasady badania zdolności kredytowej są jednak zazwyczaj inne niż w przypadku umowy o pracę.

Co istotne, różne banki różnie podchodzą do kwestii udzielenia kredytu zleceniobiorcom. W najmniej wymagających przypadkach wystarczy zaświadczenie o średnich dochodach z ostatniego półrocza. Wyższą poprzeczkę stawiają te banki, dla których oprócz kwestii finansowych istotny jest również czas obowiązywania umowy.

Jak zaciągnąć kredyt gotówkowy na umowę o dzieło lub zlecenie? – Zadbaj o ciągłość zatrudnienia

Jeśli od dłuższego czasu pracujesz na podstawie umowy cywilnoprawnej, warto zadbać o ciągłość zleceń. Dobrym pomysłem będzie poproszenie zleceniodawcy o wydanie zaświadczenia potwierdzającego, że po wygaśnięciu aktualnej umowy współpraca będzie kontynuowana.

Oczywiście im dłużej pracujesz, tym lepiej, dlatego jeśli dopiero rozpoczynasz swoją pracę, warto poczekać z wnioskiem o kredyt.

Stałe dochody

Z ciągłością zatrudnienia ściśle powiązane są stałe dochody. Bank z pewnością będzie wymagał od Ciebie udokumentowania kwestii finansowych, przygotuj sobie zatem m.in. umowy podpisane ze zleceniodawcą, zaświadczenia o dochodach czy wyciągi z konta bankowego, na które wpływa Twoje wynagrodzenie.

Tu warto zwrócić uwagę na jeszcze jedną kwestię – koszty uzyskania przychodu. Podczas rozpatrywania wniosku kredytowego niektóre banki uwzględniają całość wpływów z pracy, inne tylko pewną ich część (np. maksymalnie 80%).

Pamiętaj o pozytywnej historii kredytowej

W Biurze Informacji Kredytowej znajdują się informacje na temat Twoich aktualnych i poprzednich zobowiązań kredytowych. To jeden z czynników sprawdzanych przez banki przed wydaniem decyzji o przyznaniu kredytu – warto zatem zadbać o zbudowanie pozytywnej historii kredytowej. W jaki sposób tego dokonać?

  • Regularnie wywiązuj się ze swoich umów kredytowych. Możesz przykładowo zakupić jakąś rzecz na raty lub wziąć niewielką pożyczkę, po czym sukcesywnie ją spłacać.
  • Rozsądnie korzystaj z karty kredytowej. Nie wyczerpuj całego limitu, a spłat dokonuj zgodnie z zasadami uwzględnionymi w umowie z bankiem.
  • Wyraź zgodę na przetwarzanie Twoich danych w BIK. Informacje o terminowych spłatach zobowiązań są dostępne tylko w trakcie trwania kredytu. Po jego spłaceniu możesz poprosić BIK o zachowanie tych danych – wtedy banki będą miały do nich dostęp przez kolejne 5 lat.

Od czego zależy zdolność kredytowa?

Pamiętaj, że forma zatrudnienia jest tylko jednym z wielu aspektów oceny Twojej zdolności kredytowej. Decyzja banku zależy również od kosztów utrzymania, dochodów, obecnego zadłużenia, cech demograficznych kredytobiorcy (wieku, stanu cywilnego czy poziomu wykształcenia) oraz tego, jak w przeszłości korzystał on z kredytów czy pożyczek.

Warto zatem zadbać o pozostałe elementy, zwłaszcza że część z nich jest od nas zależna. W szczególności:

  • Jeśli posiadasz pożyczki lub długi, postaraj się je uregulować przed złożeniem wniosku. Posiadanie dodatkowych zobowiązań może utrudnić Ci zdobycie kredytu.
  • Jeśli masz taką możliwość, pozyskaj kilka nowych zleceń. W ostatecznym rozrachunku zwiększy to wysokość średniego miesięcznego dochodu.
  • Zadbaj o pozytywną historię kredytową zgodnie z informacjami zawartymi w jednym z wcześniejszych akapitów. Możesz również pobrać raport BIK na swój temat, by zorientować się, czy informacje w nim zawarte mogą wpłynąć na negatywną decyzję kredytową banku.

Jak zaciągnąć kredyt gotówkowy na umowę o dzieło lub zlecenie – podsumowanie

Wbrew powszechnej opinii, osoba zatrudniona na umowie zlecenie / o dzieło może wziąć kredyt w banku – nie jest to jednak tak proste jak w przypadku umowy o pracę. Jeśli zatrudnienie jest ciągłe i trwa dłuższy czas, a dochody regularnie wpływają na konto zleceniobiorcy, szansa na kredyt gotówkowy jest całkiem spora. Wprawdzie nie wszystkie banki akceptują umowy cywilnoprawne, ale zdecydowana większość dopuszcza je w procesie starania się o kredyt.

Mamy nadzieję, że dowiedzieliście się jak zaciągnąć kredyt gotówkowy na umowę o dzieło lub zlecenie? Zapraszamy do czytania naszego bloga.

Secured By miniOrange