Przejdź do treści

Kalkulator RRSO – pomóc w obliczeniu kosztów kredytu

RRSO to czynnik kluczowy z punktu widzenia kredytobiorcy. W jego obliczeniu jeszcze przed negocjacjami z bankiem pomoże kalkulator RRSO online. Dowiedz się, jak działa to narzędzie i kiedy opłaca się z niego skorzystać.

Czym jest RRSO?

RRSO to nic innego, jak całkowity koszt zobowiązania zaciągniętego w banku. Jest wyrażane w procentach i przedstawia wartość całkowitej kwoty kredytu w ujęciu rocznym. Na RRSO składają się zatem wszystkie opłaty związane ze spłatą kredytu, a w szczególności:

  • oprocentowanie nominalne, czyli wartość procentowa, która będzie brana pod uwagę przy wyliczaniu odsetek,
  • prowizja banku będąca jego zarobkiem otrzymanym w zamian za udzielenie kredytu,
  • dodatkowe koszty kredytowe – to bardzo obszerna kategoria, pod którą można rozumieć cały szereg opłat. Mogą to być ubezpieczenia (mieszkania, na życie, pomostowe, niskiego wkładu własnego), dodatkowe produkty bankowe (np. konta osobiste, lokaty lub karty kredytowe), a także wiele innych.

Co istotne, RRSO nie obejmuje kosztów notarialnych związanych z zakupem mieszkania na kredyt (np. założenia księgi wieczystej czy dokonania w niej wpisu o hipotece).

W jaki sposób działa kalkulator RRSO online?

Kalkulator RRSO to ogólnodostępne w sieci narzędzie, przy użyciu którego obliczysz szacunkową wysokość tego współczynnika dla swojego kredytu mieszkaniowego. Jego działanie jest intuicyjne, a do uzyskania wyniku wystarczy tylko wprowadzić podstawowe dane dotyczące kredytu, takie jak:

  • kwota kredytu, 
  • okres spłaty,
  • oprocentowanie,
  • prowizja dla banku,
  • pozostałe koszty kredytowe (np. różne ubezpieczenia lub obsługa produktów, do których wykupienia zobowiązał kredytobiorcę bank),
  • rodzaj rat (malejące czy równe).

Oczywiście każdy kalkulator RRSO może wymagać podania innych danych.

Po ich wprowadzeniu wynik jest podawany niemal od razu. Można też dowolnie zmieniać parametry i dokonywać wielu kalkulacji w krótkim czasie – chociażby po to, by dowiedzieć się, w jaki sposób poszczególne czynniki dotyczące kredytu hipotecznego wpływają na siebie wzajemnie.

Kalkulatory RRSO co prawda nie wymagają wpisywania informacji wrażliwych, takich jak dane osobowe i adresowe, ale mimo to są zabezpieczane specjalnym szyfrowaniem. Wszystko po to, aby proces był chroniony przed dostępem osób trzecich.

Jak wybrać dobry kalkulator RRSO?

Biorąc pod uwagę przeznaczenie tego narzędzia, przy wyborze warto zwrócić uwagę na jeden główny czynnik: na liczbę pól do wypełnienia. Im ich więcej, tym dokładniejszy wynik możesz otrzymać. Wpisanie wszystkich potrzebnych informacji zajmie Ci pewnie trochę czasu, jednak kalkulacja będzie bliższa prawdzie. A chyba na tym zależy Ci najbardziej.

Pomocny może też się okazać przycisk służący do nawiązania kontaktu z konsultantem umieszczony tuż przy otrzymanym wyniku. Taki zabieg skłania konsumenta do zadawania bardziej szczegółowych pytań, a tym samym zwiększa szansę na to, że będzie zainteresowany ofertą na poważnie.

Czy warto korzystać z kalkulatorów RRSO dostępnych w sieci?

Decydując się na wykonanie obliczeń w darmowym kalkulatorze RRSO online, musisz być świadomy tego, że otrzymany wynik będzie jedynie szacunkowy. Nie można traktować go zatem ze stuprocentowym zaufaniem. Dlaczego? 

Wzór na obliczenie RRSO to skomplikowana, matematyczna formuła, do której zrealizowania są potrzebne bardzo szczegółowe dane. Do internetowego narzędzia wpisujesz z kolei jedynie najbardziej podstawowe informacje, które nie są wystarczające do przygotowania tak zaawansowanego działania. 

Po co zatem korzystać z kalkulatorów RRSO? Po to, by wstępnie oszacować ten współczynnik i przygotować się do negocjacji z bankiem. Ostateczna wartość RRSO, jaką zaproponuje bank, zależy bowiem w dużej mierze od Twojej zdolności kredytowej. Im jest lepsza, tym masz większe szanse na otrzymanie korzystnej oferty. Natomiast w  kalkulatorach RRSO online zazwyczaj nie ma miejsca na podanie parametrów dotyczących zdolności kredytowej.

Jeśli dopiero sprawdzasz swoją zdolność kredytową, wynik uzyskany w tym narzędziu pomoże Ci w obliczeniu przybliżonego kosztu kredytu. A to z kolei pozwoli lepiej przygotować się do tego kroku i staranniej zaplanować domowy budżet na nadchodzące miesiące, a nawet lata. W ten sposób możesz też szybko porównać ze sobą kilka różnych kredytów hipotecznych, aby wstępnie zorientować się w tym, który mógłby być najbardziej opłacalny.

Jeśli chcesz poznać bardziej szczegółową analizę swojej potencjalnej zdolności kredytowej oraz tego, jakie RRSO będzie dla Ciebie najkorzystniejsze, najlepiej skorzystaj ze wsparcia profesjonalnego pośrednika lub doradcy kredytowego. Pracujące w tych zawodach osoby mają dostęp do fachowych narzędzi, przy użyciu których można uzyskać bardziej miarodajny wynik. Mogą też pośredniczyć w Twoich rozmowach z bankiem, aby pomóc Ci w wynegocjowaniu jak najlepszych warunków umowy kredytowej.

Secured By miniOrange