Nie musisz znać specjalistycznych wzorów i procedur służących do wykonywania skomplikowanych, bankowych obliczeń. W przeprowadzeniu wielu z nich na własną rękę pomoże Ci zaawansowany kalkulator kredytowy, do którego wpiszesz konkretne wartości i otrzymasz gotowy wynik. Zobacz, jak działa kalkulator kredytowy online oraz do czego możesz go wykorzystać.
- Jeśli chcesz orientacyjnie sprawdzić zdolność kredytową lub obliczyć parametry kredytu hipotecznego, kalkulator finansowy Ci w tym pomoże.
- Wiarygodny kalkulator zdolności kredytowej to ten, który możesz pobrać na komputer lub telefon – nie wersja online dostępna na stronie internetowej.
- W takim narzędziu obliczysz nie tylko kwestie związane z kredytem hipotecznym, ale też z życiem codziennym.
- W przypadku tak skomplikowanych obliczeń jak zdolność kredytowa, kalkulator hipoteczny powinien uwzględniać jak najwięcej danych. Im więcej pól do wypełnienia, tym lepszy wynik otrzymasz.
Tematy poruszone w artykule
Czym jest kalkulator finansowy?
Jeśli chcesz przeprowadzić skomplikowane działania matematyczne związane z domowym budżetem lub kredytem bankowym, klasyczny kalkulator nie zda się na zbyt wiele. W takich wyliczeniach bierze udział duża liczba zmiennych, których nie sposób wpisać do tak prostego narzędzia na raz. W efekcie albo musisz podzielić równanie na kilka części, jak na lekcji matematyki w szkole, albo w ogóle nie uda Ci się go wykonać – bo nigdy nie byłeś dobry w takich obliczeniach.
W takiej sytuacji z pomocą przychodzi profesjonalny kalkulator raty kredytu, który może występować w kilku wariantach: jako fizyczne urządzenie (taki bardziej zaawansowany kalkulator z przyciskami) lub program, który trzeba zainstalować na komputerze, smartfonie czy tablecie.
Kalkulatory finansowe – kiedy warto z nich korzystać?
Kalkulator raty kredytu występuje też pod nazwą kalkulator finansowy, gdyż można wykorzystywać go także w innych, niekredytowych obliczeniach.
Jakich? Przyda Ci się np. wtedy, gdy chcesz obliczyć:
- jaką podwyżkę musisz dostać, by w ciągu 6 miesięcy uzbierać na wymarzone, egzotyczne wakacje,
- kiedy uda Ci się kupić wymarzony samochód, jeśli co miesiąc będziesz odkładać na ten cel 1000 zł i wpłacać na lokatę na określony procent,
- kiedy musisz zacząć odkładać, żeby dysponować odpowiednią kwotą po przejściu na emeryturę,
- o ile wzrośnie Twój czynsz do spółdzielni w związku z inflacją na wybranym poziomie.
To tylko kilka przykładów na to, jak wykorzystać kalkulator rat kredytowych w codziennym życiu. W rzeczywistości na pewno znajdziesz wiele innych sytuacji, w których będziesz mógł skorzystać z jego wsparcia.
Jak korzystać z kalkulatora finansowego?
Zaawansowany kalkulator finansowy – zdolności kredytowej daje dużo możliwości do przeprowadzania przeróżnych obliczeń. Musisz tylko spełnić jeden warunek: wiedzieć, jak z niego korzystać. Poznanie tajnik jego obsługi pewnie zajmie Ci trochę czasu, ale w końcu nabierzesz wprawy i będziesz wykonywać obliczenia intuicyjnie. Zebraliśmy kilka wskazówek, które ułatwią Ci zapoznanie z tym narzędziem.
- Kalkulator kredytowy mieszkaniowy dysponuje kilkoma kolorami, które zapewniają dostęp do funkcji oznaczonych tą samą barwą. Najczęściej są to biały, pomarańczowy i fioletowy, z czego ten pierwszy jest kolorem defaultowym. Jak to działa? Jeśli chcesz wybrać opcję ukrytą pod kolorem pomarańczowym, musisz najpierw nacisnąć pomarańczowy przycisk Shift, a dopiero później przejść do konkretnego przycisku opcyjnego.
- Niezależnie od tego, jakie działanie wykonujesz, najpierw wprowadzasz wartość liczbową, a dopiero później przycisk reprezentujący wybraną funkcję.
- Jak łatwo się domyślić, wszystkie wartości wpływające na Twoje konto oznacza się plusem, a wydatki minusem. Może to być trochę mylące, bo np. kredyt jest traktowany jako plus (pieniądze wpływają na Twoje konto), a przelanie środków na lokatę jako minus (bo znikają z konta).
Darmowy kalkulator finansowy – alternatywa dla profesjonalnych narzędzi
Nie da się ukryć, że profesjonalne kalkulatory kredytowe hipoteczne nie należą do najprostszych, a ich obsługa może nastręczyć sporo trudności. Czy istnieje jakaś alternatywa dla tego typu narzędzi – przystępniejsza i przeznaczona dla użytkowników, którzy są mniej obeznani w finansowych tematach?
Owszem. Są to tzw. kalkulatory kredytowe dostępne online, które mogą występować w różnych wariantach, takich jak chociażby:
- kalkulator rat kredytu,
- kalkulator zdolności kredytowej,
- kalkulator kredytowy hipoteczny,
- kalkulator kredytu gotówkowego,
- kalkulator kredytowy samochodowy.
Oczywiście to tylko kilka przykładów, gdyż w takich narzędziach można obliczyć znacznie więcej.
Co łączy je wszystkie? Są łatwo dostępne online, można z nich korzystać bez opłat, a także są niezwykle intuicyjne w obsłudze. Na tym jednak kończą się ich zalety.
Czy taki kalkulator kredytowy ma jakieś wady? Jedną, ale niezwykle istotną. Uzyskanego w nich wyniku nie należy traktować jako w stu procentach wiarygodnego. Dlaczego? Zwróć uwagę na liczbę parametrów, które należy wpisać do narzędzia. Zazwyczaj jest to kilka lub maksymalnie kilkanaście pozycji. W rzeczywistości obliczenia wymagają niejednokrotnie uwzględnienia kilkudziesięciu lub nawet kilkuset zmiennych.
Nigdy nie uda Ci się zatem uzyskać tak precyzyjnego wyniku, jak w banku. Z drugiej strony, nie zawsze takiego potrzebujesz. Jeśli zależy Ci jedynie na poznaniu orientacyjnego wyniku, internetowy kalkulator rat kredytu gotówkowego przyda się w sam raz. W jakich sytuacjach wykorzystasz takie przybliżone wyliczenie? Będzie to dobrym rozwiązaniem, jeśli np. zastanawiasz się nad tym:
- czy w ogóle masz szansę na kredyt,
- jaka całkowita kwota kredytu wchodzi w grę,
- jakiej nieruchomości możesz szukać (zakres cenowy: droższa lub tańsza).
Na co zwrócić uwagę, korzystając z internetowego kalkulatora kredytowego?
Nawet w przypadku takiego prostego kalkulatora kredytowego możesz natknąć się na mniej lub bardziej dokładne narzędzie. Co uwzględnić przy jego wybieraniu, by trafić na wiarygodny kalkulator zdolności kredytowej? Zwróć uwagę na następujące aspekty.
Miejsce, w którym został opublikowany kalkulator kredytu hipotecznego
Kalkulatory kredytowe hipoteczne są dziś dostępne na wielu portalach. Któremu z nich możesz zaufać? Przede wszystkim wyklucz wszystkie te, które znajdują się na “podejrzanych” stronach niemających nic wspólnego z finansami albo też uznawanymi w branży za niewiarygodne. Najlepszym wyborem będzie kalkulator zdolności kredytowej osadzony bezpośrednio na stronie banku lub serwisie prowadzącym ranking ofert bankowych.
Wpisania ilu informacji wymaga kalkulator kredytowy hipoteczny?
Jak już wspomnieliśmy wcześniej, obliczenie zdolności kredytowej wymaga podania wielu zmiennych. Zatem ich więcej pól do uzupełnienia ma kalkulator rat kredytowych, tym bliższy prawdzie będzie uzyskany w nim wynik. Oczywiście wpisanie wszystkich danych zajmie Ci więcej czasu niż w przypadku narzędzia z mniejszą liczbą informacji do podania, ale warto poświęcić na to tę chwilę.
Stopień bezpieczeństwa strony
Co prawda prosty kalkulator kredytowy mieszkaniowy nie wymaga wpisywania wrażliwych danych, jak imię, nazwisko, PESEL czy adres zamieszkania. Mimo wszystko wpisujesz w nich jednak orientacyjne kwoty, które mogą wskazywać na wysokość Twoich zarobków czy posiadane oszczędności – i z pewnością nie chcesz, aby te informacje trafiły w ręce niepowołanych osób. Jeśli chcesz tego uniknąć, wybierz taki kalkulator kredytowy online, który dysponuje certyfikatem chroniącym przed kradzieżą danych wpisywanych przez użytkowników.
Pamiętaj o tym, że żaden – prosty lub zaawansowany kalkulator finansowy– nie da Ci tak dokładnego wyniku jak ten wykonany przez bankowe algorytmy i zatrudnionych w nim analityków. Nie zdziw się zatem, jeśli na umowie kredytowej zobaczysz nieco inną liczbę. Nie oznacza to, że ten prosty kalkulator kredytowy działa nieprawidłowo. Po prostu spełnia nieco inną funkcję: informacyjną albo wręcz motywacyjną. Co mamy na myśli? Jeśli przybliżony wynik będzie niezadowalający, zmotywuje Cię to do przyjrzenia się swoim finansom i poprawienia sytuacji finansowej, aby w niedalekiej przyszłości móc otrzymać pozytywną ocenę zdolności kredytowej w banku.