Przejdź do treści

Jak sprawdzić swoją zdolność kredytową?

Przygotowujesz się do wzięcia kredytu hipotecznego na zakup mieszkania lub domu? Zanim rozpoczniesz wszystkie procedury, upewnij się, czy w ogóle masz szansę na pozytywne rozpatrzenie wniosku kredytowego. Zobacz, jak samodzielnie sprawdzisz swoją zdolność kredytową, aby przygotować się na to, jaka może być decyzja banku.

Jak sprawdzić swoją zdolność kredytową?

  • Zanim zaczniesz starać się o kredyt hipoteczny, porównaj swoje przychody i wydatki. Jeśli ich bilans nie jest korzystny, poszukaj sposobu na to, by ograniczyć wydawanie pieniędzy.
  • W sprawdzeniu zdolności kredytowej na własną rękę może pomóc kalkulator zdolności kredytowej online.
  • Najbardziej wiarygodny wynik weryfikacji zdolności kredytowej otrzymasz, jeśli zdecydujesz się skorzystanie z usług doradcy kredytowego.

Bilans przychodów i rozchodów – zapanuj nad swoimi finansami

Chociaż na zdolność kredytową wpływa wiele czynników, to jednak stan Twoich finansów i umiejętność ich prowadzenia zajmują wśród nich bardzo ważną rolę. Sprawdzając, jak to wygląda w twoim przypadku, możesz poznać orientacyjną odpowiedź na to, czy masz szansę na otrzymanie pozytywnej oceny zdolności kredytowej w banku, czy też czeka Cię jeszcze trochę pracy przed złożeniem wniosku kredytowego.

Zacznij od podsumowania wszystkich przychodów, jakie trafiają na Twoje konto z różnych źródeł. Może to być zarówno etatowa praca w oparciu o umowę o pracę, dorywcze zlecenia realizowane na umowie o dzieło lub umowie zlecenia, a także inne środki – np. te z wynajmu nieruchomości. Bank bierze pod uwagę szerokie spektrum dochodów, więc warto podsumować wszystkie wpływy na konto.

Następny krok to podliczenie wszystkich wydatków, które obciążają Twoje konto regularnie co miesiąc. Mowa tu przede wszystkim o opłatach eksploatacyjnych za mieszkanie (lub za wynajem), kosztach jedzenia i innych podstawowych produktach, stałych zobowiązaniach (np. karta na siłownię, abonament na streaming telewizyjny czy opłata za dostęp do jakiejś usługi, która jest pobierana cyklicznie). W wydatki wliczane są też raty innych kredytów i pożyczek, a także karta kredytowa.

Na koniec pozostaje tylko porównać ze sobą te dwie wartości. Jaki wynik daje szansę na pozytywną ocenę zdolności kredytowej? Jeśli wydatków jest więcej niż przychodów, na pewno nie otrzymasz dobrej odpowiedzi z banku. Jeśli jednak przychody znacząco przewyższają rozchody, możesz być dobrej myśli. Oczywiście wszystko sprowadza się jeszcze do tego, ile zostaje na Twoim koncie na koniec miesiąca. Ale przy odrobinie samokontroli na pewno uda Ci się poprawić ten wynik jeszcze przed złożeniem wniosku kredytowego.

Jak sprawdzić zdolność kredytową w kalkulatorze online?

Kartka, długopis i kalkulator to bardzo czasochłonny sposób na wyliczanie własnej zdolności kredytowej – nie mówiąc już o tym, że uwzględnia tylko jeden czynnik, który ma to wpływ. Nieco dokładniejszy, choć wciąż bardzo szacunkowy, wynik otrzymasz, jeśli skorzystasz z tzw. kalkulatora zdolności kredytowej online.

Czym jest takie narzędzie? To darmowy kalkulator osadzony na stronie internetowej, z którego może skorzystać każdy, kto chce orientacyjnie obliczyć swoją zdolność kredytową. Wystarczy wpisać do niego podstawowe dane, jak przychody, wydatki, raty innych kredytów, kwotę kredytu oraz czas spłaty, a otrzymasz wynik. Oczywiście im więcej pól do wypełnienia informacjami, tym większa dokładność narzędzia. Nawet przy skomplikowanych kalkulatorach nie można jednak mówić o stuprocentowej skuteczności.

Czy opłaca się korzystać z darmowych kalkulatorów zdolności kredytowej? Tak, to wciąż bardzo przydatna opcja. Pokazuje w uproszczony sposób, czy Twoje finanse wymagają poprawy, a to z kolei czynnik motywujący do wprowadzenia dobrych zmian. Na pewno nie należy jednak ufać takiemu wynikowi i spodziewać się dokładnie takiego samego wyniku w banku. Proces obliczania zdolności kredytowej jest bardzo skomplikowany i bierze w nim udział dużo różnych czynników, których nie można wpisać do takiego darmowego programu.

Jak sprawdzić swoją zdolność kredytową? W czym może pomóc doradca kredytowy?

Powyższe sposoby pozwalają jedynie na orientacyjne sposoby pozwalają jedynie na orientacyjne sprawdzenie zdolności kredytowej. Nie dają jednak nawet najmniejszej pewności, że bank może udzielić Ci choć podobnej decyzji. Jeśli chcesz zyskać bardziej wiarygodną ocenę swoich możliwości przed złożeniem wniosku do banku, skorzystaj z usług osoby, która się w tym specjalizuje – doradcy kredytowego.

Taki fachowiec nie tylko pomoże Ci w oszacowaniu szans na kredyt i doborze nieruchomości, na którą na pewno Cię stać. Bardzo możliwe, że nie weźmie też od Ciebie ani grosza, bo zarabia na umowach podpisanych z bankami. Jako że współpracuje z wieloma instytucjami, nie musisz martwić się tym, że podsunie Ci rozwiązanie, za które dostanie zapłatę – wybierze najkorzystniejsza opcję dla Ciebie, bo i tak za każdą z nich otrzyma wynagrodzenie.

Jak sprawdzić swoją zdolność kredytową?

Korzystanie z usług doradcy kredytowego nie musi zresztą kończyć się w momencie wyliczenia zdolności kredytowej. Może również pomóc Ci w wypełnieniu wniosku kredytowego, skompletowaniu wszystkich dokumentów, które należy do niego dołączyć, a także w dopełnieniu wszystkich formalności okołokredytowych. Za dodatkową opłatą doradca wesprze Cię również w negocjacjach z bankiem, gdy zechcesz zawalczyć o nieco lepsze warunki niż te, które Ci zaproponowano.

Secured By miniOrange