Przejdź do treści

Wszystko, co warto wiedzieć o WIBOR 1M

Na wysokość raty Twojego kredytu hipotecznego wpływa wiele czynników. Jednym z nich jest WIBOR 1M. Sprawdź, jak działa ta stawka referencyjna oraz na co należy zwrócić uwagę, zanim zdecydujesz się na kredyt z oprocentowaniem opartym o WIBOR 1M.

WIBOR 1M – najważniejsze informacje

  • Stawka WIBOR 1M wskazuje na to, na jakie oprocentowanie może liczyć bank, który chce pożyczyć pieniądze od innego banku na miesiąc.
  • Przy użyciu stawki referencyjnej WIBOR 1M oblicza się także oprocentowanie kredytu hipotecznego dla zwykłych klientów banku.
  • Od października 2021 roku stawki WIBOR 1M wciąż rosną.
  • Kredyt hipoteczny bazujący na stopie procentowej WIBOR 1M może być opłacalny, o ile zwrócisz uwagę na to, by był dopasowany do aktualnej sytuacji ekonomicznej w Polsce.
  • Istnieje szansa na zastąpienie WIBOR-u innym wskaźnikiem referencyjnym w najbliższym czasie.

Co to jest stawka WIBOR 1M?

Zgodnie z ogólną definicją stawka referencyjna WIBOR 1M określa, na jakich warunkach są udzielane pożyczki między bankami na 1 miesiąc. W praktyce termin ten odnosi się nie tylko do rynku międzybankowego, lecz również tego sektora, z którego korzystasz i Ty. Oprocentowanie Twojego kredytu hipotecznego składa się a marży ustalanej przez bank oraz właśnie stawki WIBOR, w wybranej formie (WIBOR 1M, WIBOR 3M lub WIBOR 6M). Gdy ten wskaźnik rośnie, wzrasta także kwota, jaką musisz zapłacić w ramach miesięcznej raty. Analogicznie, jeśli WIBOR 1M maleje, Twój kredyt staje się tańszy, a jego spłata mniej obciążająca Twój portfel.

Ile wynosi obecnie WIBOR 1M?

W ostatnich miesiącach doszło do podwyżki stóp procentowych i wzrost wszystkich wskaźników WIBOR wyznaczanych przez Radę Polityki Pieniężnej. WIBOR 1M nie stanowi tu żadnego wyjątku, co z pewnością odczuli przedsiębiorcy spłacający kredyt z oprocentowaniem opartym o ten czynnik.

Aktualna stawka referencyjna WIBOR 1M w czerwcu 2022 roku przekroczyła już próg 6,3%, co jest rekordem na skalę ostatnich kilka, a nawet kilkunastu lat. Czy w najbliższych miesiącach można spodziewać się obniżki WIBOR-u albo chociaż utrzymania go na obecnym poziomie? Nic na to nie wskazuje, ale sytuacja na rynku jest bardzo dynamiczna. jedyne, co pozostaje kredytobiorcom, to obserwowania zmian stóp procentowych i dopasowywanie do nich bieżących działań.

Ogólna definicja czym jest WIBOR

Wysokość WIBOR 1M – co ją kształtuje?

Wbrew pozorom, banki mają taki sam wpływ na wysokość stawki referencyjnej WIBOR, jak i Ty – czyli żaden. Co prawda przedstawiciele 20 największych banków w Polsce (BGK, BNP Paribas, Citi Handlowy, Millennium, Bank, Bank Pekao, Santander, Deutsche Bank, ING, mBank i PKO BP) biorą udział w codziennym ustalaniu aktualnej stawki WIBOR. Robią to jednak pod kontrolą Rady Polityki Pieniężnej, a tym samym Narodowego Banku Polskiego, bo RPP stanowi jego organ decyzyjny. Co więcej, muszą uwzględniać w tym względzie inne stopy procentowe ustalane przez NBP, czyli min stopę lombardową i depozytową. Nie daje im to zatem zbyt wielkiego pola do własnej interpretacji i chronienia swoich interesów.

Co zatem przesądza o tym, że dzisiejsza stopa procentowa WIBOR jest tak wysoka, podobnie jak raty bazujących na niej kredytów? Ma to związek z tym, co się dzieje w polskiej gospodarce, czyli z ogromnym kryzysem oraz hiperinflacją. Gdy do tego dochodzi, należy zmniejszyć ilość pieniądza dostępnego na rynku i zachęcić ludzi do lokowania go w produktach oszczędnościowych. Pomaga w tym podniesienie oprocentowania lokat oraz podwyższenie oprocentowania kredytów. W efekcie z kont kredytobiorców znika więcej pieniędzy, ale jest też plus takiego zabiegu: powstrzymanie inflacji.

Kiedy opłaca się kredyt ze stawką WIBOR 1M?

Stawka referencyjna WIBOR 1M jest stosunkowo rzadko stosowana w przypadku kredytów hipotecznych. Mimo wszystko może się okazać korzystną opcją w sytuacji, gdy stopy kredytowe gwałtownie spadają, a analitycy nie zapowiadają ich rychłego podniesienia. Jeśli będziesz mieć kredyt hipoteczny z oprocentowaniem bazującym na WIBOR 1M, będziesz czerpać korzyści ze spadających stóp procentowych co miesiąc. Wszystko dzięki temu, że wysokość Twoich rat będzie zmieniana co miesiąc. Potencjalne korzyści mogą się zatem okazać wyższe niż u kredytobiorców, którzy zdecydowali się na WIBOR 3M lub 6M.

Jak zwykle, trzeba też mieć na uwadze drugą stronę medalu. Ewentualne podwyżki stóp procentowym będą dla Ciebie bardziej dotkliwe. Będziesz ich doświadczać co miesiąc, podczas gdy u reszty kredytobiorców będzie to miało miejsce co 3 lub 6 miesięcy.

Zmiany na rynku kredytowym – co zastąpi WIBOR?

Ostatnie miesiące wyraźnie pokazały, że WIBOR kiepsko sprawdza się w roli czynnika wpływającego na oprocentowanie kredytów konsumenckich. Nie powinno więc dziwić, że od dłuższego czasu szukane jest jego zastępstwo, które byłoby korzystniejsze dla kredytobiorców. 

Chociaż rozmowy na ten temat wciąż trwają i nic nie jest przesądzone, coraz częściej słyszy się o zastąpieniu WIBOR-u Wskaźnikiem Kosztu Finansowania. Jest to stawka obliczana na podobnych zasadach co WIBOR, ale na innej podstawie. Dotyczy ona depozytów terminowych, które są zawierane między 27 bankami spółdzielczymi a klientami. 

Jeśli faktycznie dojdzie do tej zmiany, kredytobiorcy będą mogli najpewniej odetchnąć z ulgą. Jak długo wskaźnik ten pozostanie dla nich korzystny i czy w ogóle będzie miało to miejsce, nie jest jeszcze pewne.

Secured By miniOrange