Przejdź do treści

Wskaźnik WKF – czym jest i czy zastąpi WIBOR?

O zastąpieniu WIBOR-u innym wskaźnikiem rankingowych mówi się nie od dziś, ale wysoka inflacja i podniesienie stóp procentowych zdecydowanie przyspieszyło te dyskusje. Choć jeszcze nie ma stuprocentowej pewności co do tego, czym dokładnie zostanie zastąpiony WIBOR, to jednak coraz częściej wspomina się w tym kontekście o wskaźniku WKF. Zobacz, co to jest i czy ma szansę poprawić sytuację kredytobiorców.

Zastąpienie WIBOR-u wskaźnikiem WKF:

  • WKF to Wskaźnik Kosztu Finansowania. Oblicza się go na podstawie depozytów terminowych składanych w 27 bankach spółdzielczych.
  • Podobnie jak w przypadku WIBOR-u, WKF również jest obliczany dla kilku okresów jednocześnie. Występuje w wariantach WKF 1M, WKF 3M, WKF 6M i WKF 12M.
  • WKF ma dużą szansę na zostanie następcą WIBOR-u, bo jest od niego stabilniejszy.
  • Wprowadzenie Wskaźnika Kosztu Finansowania zamiast WIBOR-u może oznaczać spore korzyści dla kredytobiorców, głównie pod postacią tańszych kredytów i niższych rat miesięcznych.

Czym jest Wskaźnik Kosztu Finansowania?

Jak sama nazwa wskazuje, Wskaźnik Kosztu Finansowania przedstawia to, jaki jest koszt pozyskania finansowania. jego wysokość jest obliczana na podstawie rzeczywistych depozytów terminowych oraz transakcji, które banki zawierają z klientami. Obliczany jest każdego dnia w oparciu o informacje o depozytach terminowych złożonych w 27 bankach spółdzielczych.

Aspektem, który wygląda podobnie jak w przypadku WIBOR-u jest podział wskaźnika na kilka okresów obowiązywania. WKF może być obliczany dla jednego z czterech dostępnych wariantów: 1-, 3-, 6- i 12-miesięcznego. Zatem do dyspozycji jest WKF 1M, WKF 3M, WKF 6M i WKF 12M. Są one odpowiednikami rodzajów WIBOR-u, czyli WIBOR 1M, WIBOR 3M, WIBOR 6M i WIBOR 1Y.

Co istotne, WKF wykazuje zgodność z rozporządzeniem BMR Parlamentu Europejskiego. Instytut Rynku Finansowego, który jest administratorem tego wskaźnika, uzyskał również zgodę Komisji Nadzoru Finansowego na to, żeby administrować wskaźnikiem referencyjnym stóp procentowych.

Czy WKF rzeczywiście może zastąpić WIBOR?

To, że WIBOR musi zostać zastąpiony innym wskaźnikiem nie podlega dyskusji i jest już pewne. Nie podjęto jednak jeszcze wiążącej decyzji odnośnie tego, co dokładnie miałoby zająć jego miejsce – choć czasu na to jest coraz mniej, bo teoretycznie zmiany powinny wejść w życie od 1. stycznia 2023 roku. 

Dlaczego więc tak często słyszy się, że to właśnie WKF jest obecnie najsilniejszym kandydatem na następcę WIBOR-u? Ma to związek z tym, że jest od niego znacznie stabilniejszy, a przesądza o tym to, że nie jest wyliczany na podstawie kaskady danych jak ma to miejsce w przypadku WIBOR-u. Przy WKF pod uwagę brane są rzeczywiste transakcje, a do tego podawane w postaci średniej arytmetycznej z dziesięciodniowego okresu. To sprawia, że stopa referencyjna nie jest podatna na jednodniowe zdarzenia, co przekłada się na jej stabilność.

Co oznaczałaby dla kredytobiorców zmiana z WIBOR-u na WKF?

Żeby ustalić, czy zastąpienie WIBOR-u poprzez WKF jest dobrym pomysłem, wystarczy przyjrzeć się notowaniom tych dwóch wskaźników w ostatnim czasie. WKF utrzymuje się obecnie na poziomie niemal o połowę niższym niż WIBOR, a do tego jego wartość jest stabilna w czasie. Przekłada się to dużą oszczędność dla kredytobiorców, których kredyty będą tańsze i łatwiejsze do spłaty. Różnica jest niemała i oznacza nawet kilkaset złotych więcej w portfelu przeciętnego Kowalskiego spłacającego kredyt na mieszkanie – nie da się zatem ukryć, że wielu kredytobiorców mocno trzyma kciuki za to, by doszło do tej zmiany.

Trzeba jednak pamiętać o tym, że decyzja nie została jeszcze podjęta. Pod uwagę są również brane inne wskaźniki, takie jak chociażby POLONIA, WRR (Warsaw Repo Rate), WIRF (Warszawski Indeks Rynku Finansowego) oraz WIRD (Warszawski Indeks Rynku Depozytowego). Na ostateczną decyzję przyjdzie jeszcze poczekać, choć pewnie nie tak długo. Biorąc pod uwagę to, że zmiany powinny wejść w życie od 2023 roku, a przygotowania do nich jeszcze nie zostały rozpoczęte, zatem następca WIBOR-u powinien zostać wyłoniony jak najprędzej.

Secured By miniOrange